Úvod Novinky Tipy z programu

Štvordňový pracovný týždeň? Niekde bežná realita, u nás aspoň na skúšku

Čo keby sa štvrtok premenil na piatok?
Štvordňový pracovný týždeň? Niekde bežná realita, u nás aspoň na skúšku

Viete si predstaviť, že by ste do práce chodili len štyri dni v týždni? A namiesto tradičného dvojdňového víkendu by ste si pravidelne užívali tri dni oddychu? Pre mnohých znie takáto predstava ako splnený sen, a v niektorých krajinách je už dávno realitou.

Takýto „luxus“ si dnes užívajú napríklad zamestnanci v Belgicku, kde si môžu legálne rozdeliť pracovný čas do štyroch dní bez toho, aby prišli o plat. Na Islande boli pilotné projekty štvordňového týždňa natoľko úspešné, že sa tento model rozšíril vo verejnom aj súkromnom sektore.

Francúzsko je známe 35-hodinovým pracovným týždňom a Holanďania patria medzi národy s najkratším priemerným pracovným časom v Európe.

praca-kava-freepik_drobotdean.jpg

Menej práce, viac života

Psychologička Eva Klímová upozorňuje, že skrátenie pracovného času môže mať veľký prínos pre zdravie. „Pozitívny odraz na zdraví možno nepríde v tom krátkodobom horizonte, ale z dlhodobého pohľadu tam určite je,“ uviedla v rozhovore pre Rádio Slovensko.

Štyri dni práce a tri dni voľna by mohli pomôcť znížiť stres, zlepšiť rovnováhu medzi prácou a súkromím a celkovo zvýšiť spokojnosť ľudí.

A čo je zaujímavé, výskumy ukazujú, že kratší týždeň nemusí znamenať menšiu produktivitu. Práve naopak, efektivita môže rásť, pretože zamestnanci sú menej vyťažení a viac motivovaní pracovať.

Skrátené pracovné týždne na Slovensku

Hoci u nás zatiaľ o zavedení štvordňového pracovného týždňa len snívame, v najbližšom období si krátky oddychový režim aspoň vyskúšame.

Po veľkonočných sviatkoch prichádzajú štátne sviatky 1. a 8. mája, ktoré tento rok vychádzajú na stredy. Znamená to o niečo voľnejší pracovný rytmus a viac času na oddych počas najbližších štyroch týždňov.

25 50 75 90