Kým minulý rok sme v rovnakom čase evidovali len okolo dvesto prípadov, teraz ich je už takmer desaťnásobne viac. Čo sa to deje a ako sa môžeme chrániť?
Čierny kašeľ je veľmi nákazlivé bakteriálne ochorenie dýchacích ciest, ktoré síce považujeme za detskú chorobu, no nevyhýba sa ani dospelým. Odborníci hovoria, že jeho epidémie prichádzajú cyklicky, zhruba každých štyri až päť rokov.
Prečo sa čierny kašeľ neustále vracia? Dôvodov je niekoľko. No, jedným z hlavných je to, že imunita voči nemu nie je trvalá. „Imunita po prekonaní ochorenia a po očkovaní nie je doživotná. Preočkovanie sa odporúča každých desať až pätnásť rokov,“ uviedla Dáša Račková, hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva.
Podrobnejšie sa tejto téme venovala Ľubomíra Hulínová v relácii Rádia Slovensko Kontakty.
Ako spoznáte čierny kašeľ?
Ochorenie začína ako bežná nádcha – mierne zvýšená teplota, upchatý nos a dráždivý kašeľ. Tieto príznaky môžu sprevádzať aj podráždené oči alebo zápal spojiviek.
Počas niekoľkých dní sa však stav zhoršuje a prechádza do typických záchvatov kašľa. Pre čierny kašeľ je príznačné:
- dráždivý a intenzívny kašeľ sprevádzaný pískaním
- lapanie po dychu
- záchvaty kašľa sprevádzané vracaním
- zmodranie pier
Kto je najviac ohrozený?
U zaočkovaných osôb má ochorenie zvyčajne miernejší priebeh. Naopak, ak nie je organizmus chránený očkovaním, čierny kašeľ môže prebiehať veľmi ťažko.
Ohrozené sú najmä malé deti či oslabení dospelí, u ktorých môže dôjsť k zástave dýchania a život ohrozujúcim komplikáciám.
STVR online
Liečba spočíva najmä v podávaní antibiotík v počiatočnom štádiu a podpore organizmu pri rekonvalescencii. V pokročilejšej fáze už antibiotiká výrazne neznižujú trvanie choroby, preto je kľúčové včasné rozpoznanie a prevencia.
25 50 75 90