Úvod Novinky Tipy z programu

Ako sa zmieriť s vlastnou nedokonalosťou? Odpovedá psychologička

Túžba po dokonalosti môže mať zničujúci efekt.

Ako sa zmieriť s vlastnou nedokonalosťou? Odpovedá psychologička

„Perfekcionistka či perfekcionista vám budú tvrdiť, že schopnosť prijať sa takí, akí sme, je prázdna fráza. Za každým konaním vidia úsilie, nič v ich živote nemôže byť len tak, treba sa stále vyvíjať,“ priblížila život ľudí túžiacich po dokonalosti psychologička Veronika Kolejáková.

Dá sa vyrovnať s vlastnou nedokonalosťou a prečo nás perfekcionizmus ničí? Aj na to sme sa jej opýtali vo vysielaní Rádia_FM. „Chceme sa stále zlepšovať, prekonávať sa, snažíme sa klásť si latku vyššie a vyššie a často nám pritom uniká, aký náročný cieľ si stanoviť. Za nesplnenými cieľmi nás potom čaká pasca nespokojnosti,“ vysvetlila psychologička.

Smútok Zdroj: shutterstock

Túžba po dokonalosti je ako magnet, ktorý nás priťahuje a zároveň chytá do pasce. „Na každom kroku nás čakajú otázky ako: ,Čo sa stane, ak nebudem najmúdrejšia, najkrajšia či ak nezabehnem najlepší čas?´ Odpoveďou je často pocit zníženej seba hodnoty,“ upozornila Veronika Kolejáková.

Pre mnohých ľudí sa tak stáva dosiahnutie dokonalosti podmienkou spokojného a naplneného života. Psychologička však upozorňuje, že takýto prístup môže život v konečnom dôsledku iba ochudobniť.

„Čierno-biele myslenie zužuje priestor na spokojnosť a nepripúšťa, že aj cesta k výsledku či proces sú sami o sebe hodnotné. Nejde len o konečnú métu. Často do cieľovej rovinky dobehneme tak veľmi unavení, že si úspech ani nevychutnáme,“ popísala úskalia perfekcionizmu odborníčka.

Podľa nej majú perfekcionisti neustále nové ciele a méty, takže na spokojnosť z výsledkov im nakoniec nezostáva čas.

„Umenie nastaviť si realistické očakávania a neporovnávať sa s ostatnými však nedostaneme do krvi hneď. Je dobré začať v malom. Treba mať na pamäti, že sa chceme počas toho, čo robíme, predovšetkým cítiť dobre,“ uzavrela psychologička Veronika Kolejáková.

25 50 75 90