Chrápete alebo chrápe váš partner či partnerka? V Dámskom klube nám o tom porozprávala Anna Schejbalová zo Spánkového centra REM v Košiciach.
„Chrápanie má viaceré príčiny. Je spôsobené vibráciou mäkkých tkanív v krku, čo možno málokto vie. Vzniká preto, lebo v horných dýchacích cestách je nejaká prekážka a to spôsobí to, že vzduch musí prúdiť rýchlejšie. Zvýšený prúd vzduchu vám rozvibruje tie mäkké tkanivá v krku,“ vysvetlila, čo to vlastne je.
Príčiny chrápania sú rôzne. Sú to ochorenia, nachladnutie, ale aj prekážky v nose ako polypy, zväčšené mandle, alkohol, fajčenie, stres či obezita. Existuje viac druhov chrápania.
„Je jednoduché chrápanie, ktoré má viac menej každý človek. Spôsobuje ho únava, stres záťaž v práci, alkohol. Vtedy sa stačí z chrbta otočiť nabok,“ prezrádza.
„Potom je habituálne chrápanie a vtedy chrápete v každej polohe a intenzita sa zvyšuje. Tu už otočenie nepomôže. Tam už treba liečbu, ktorá zahŕňa v prvom kroku zlepšenie spánkovej hygieny a zmenu životného štýlu,“ hovorí.
Ak však máte fyzickú prekážku ako zväčšené mandle alebo polypy, vtedy pomôže už len chirurgický zákrok.
Spánková hygiena
- Chodiť spávať a vstávať v rovnaký čas.
- Používať posteľ len na spánok.
- Nejesť ťažké jedlá 3 až 4 hodiny pred spánkom.
- Nefajčiť a nepiť kofeínové nápoje.
Mnohí si myslia, že keď si pred spaním dajú pohárik alkoholu, prípadne viac a bude sa im lepšie spať, veľmi sa mýlia.
„Vy síce skôr zaspíte, ale druhá časť noci bude veľmi roztrieštená. Budete sa budiť a môže vám to zhoršiť spánkové apnoe,“ vysvetlila Anna Schejbalová.
STVR online
Spánkové apnoe je už hlasné chrápanie, ktoré je prerušované tichom, teda občasnou zástavou dýchania. „Toto chrápanie je nebezpečné a život ohrozujúce. Môžu vzniknúť zdravotné komplikácie,“ dodala.
Celý rozhovor s odborníčkou na spánok si môžete pozrieť v našom archíve.
25 50 75 90