Dnes sa o ňom hovorí otvorenejšie a obete majú možnosť vyhľadať odbornú pomoc. Napriek tomu sa mnohí za svoju situáciu hanbia alebo sa dokonca obviňujú. Práve vtedy sú dôležití blízki, rodina, priatelia či susedia.
O tom, čo je to domáce násilie hovorila pre Rádio Slovensko advokátka Jitka Johana Hasíková, odborníčka na trestné právo.
„Je to patologické správanie, ktoré deštruuje postavenie obete tak, že na nej zanecháva dlhodobé následky,“ vysvetlila.
Domáce násilie má mnoho podôb. Nejde len o viditeľné zranenia ako modriny či opuchy. Môže mať aj psychickú, ekonomickú alebo sociálnu formu.
Ako rozpoznáme obeť domáceho násilia
Obeť domáceho násilia má podľa Hasíkovej často zreteľne odlišné správanie oproti zdravému a sebavedomému človeku. „Spoznáme ju podľa toho, že sa prejavuje ako extrémne ústretová, má nízke sebavedomie, niekedy je veľmi utiahnutá, zakríknutá a cítime z nej strach,“ opisuje.

V prítomnosti osoby, ktorá jej ubližuje, sa stáva submisívnou, prehnane pozornou a snaží sa predchádzať akémukoľvek konfliktu. Práve takéto správanie by nás malo upozorniť, že niečo nemusí byť v poriadku.
To, samozrejme, neznamená, že každá milá a starostlivá osoba je obeťou násilia. No môže to byť dôvod, prečo sa začať zaujímať. Ak niečo nepôsobí dobre, pýtajme sa, nadväzujme dialóg a počúvajme.
Svoju situáciu popierajú a násilníka obhajujú
Pomáhať takejto obeti je veľmi náročné, práve preto, že si svoj stav nepripúšťa. „Skutočná obeť si často neuvedomuje, že je týraná. Nie je schopná si to priznať ani rozpoznať správanie, ktoré prekračuje hranice normálnosti,“ hovorí.

Často tyrana ospravedlňujú, vinu berú na seba a konflikt pripisujú sebe. „Jedným z typických znakov týrania je, že obeť berie vinu na seba a tyrana obhajuje. Má ho postaveného na piedestáli dokonalosti a nie je ochotná pripustiť, že za vzniknutý konflikt môže niekto iný než ona,“ hovorí.
Ak ste svedkom násilia, môžete konať. Trestné oznámenie môže podať aj osoba, ktorá nie je priamo obeťou. Treba si však uvedomiť, že trestné sadzby za týranie sú vysoké, preto je potrebné dôkladne posúdiť, či ide o reálne násilie alebo len konfliktný vzťah.
STVR online
Okrem rôznych liniek pomoci, poradní či krízových centier vzniklo v roku 2021 aj Intervenčné centrum. Toto centrum poskytuje bezplatné sociálne, psychologické aj právne poradenstvo.
Vzniklo v spojení s Inštitútom vykázania a je ďalším dôležitým krokom k ochrane obetí domáceho násilia.
25 50 75 90