Úvod Novinky Tipy z programu

Rozosmiali ste už potkana? Dokážete to pomerne jednoducho

Na svete žije viac rozumných bytostí, ako iba ľudia.

Rozosmiali ste už potkana? Dokážete to pomerne jednoducho Zdroj: pixabay
Na našej planéte nie sme jedinými rozumnými bytosťami, čo je už dostatočne známe.

Gorila už s ľuďmi hovorila

My ľudia si to však nie vždy dostatočne jasne uvedomujeme najmä vtedy, ak hovoríme o tom, že aj zvieratá majú svoje práva.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V Kalifornii žila gorilia samica Koko, ktorá komunikovala s ľuďmi vďaka tomu, že ju naučili a dokázala používať ľudskú posunkovú reč.

Delfín sa v zrkadle spozná

Vidieť sa v zrkadle majú schopnosť okrem ľudí iba ľudoopi a delfíny, čo je znakom ich vysokej inteligencie. V Dámskom klube uviedli porovnávania viacerých schopností zvierat z výskumov ich mozgov.

„Delfíny majú síce menší mozog ako ľudia, ale veľmi zvrásnený. Má väčšiu povrchovú plochu. Vďaka vynikajúco vyvinutému mozgu dokážu prežívať emócie, cielene riadiť svoje správanie a dokážu sa rozoznávať v zrkadle.“

delfíny Zdroj: SITA/AP

V Dámskom klube však uviedli aj ďalšiu zaujímavosť z ríše vtákov: „Medzi najinteligentnejšie patria havrany, ktoré majú dokonca najväčší mozog spomedzi všetkých vtákov na svete. A nielen to. Havran je vraj inteligentnejší ako pes alebo mačka.“

V Rádiu Slovensko zasa spomenuli šokujúci výskum v prípade skúmania zvukov, aké vydávajú slony: „Slony nielenže používajú špecifické oslovenie pre každého z nich, ale rozoznávajú a reagujú na volanie, ktoré je im určené.“

Výnimočné schopnosti majú slony

Navyše majú slony výnimočnú pamäť. Aj na celý život si dokážu zapamätať človeka, ktorého videli len chvíľu a jasne ho rozoznajú.

slony-pixabay Zdroj: pixabay

Už v roku 1973 získal Nobelovu cenu rakúsky etológ Karl von Frisch, ktorý zistil, že včely sa dorozumievajú pomocou vzdušného tanca. Vedia si tak povedať, kde je zdroj potravy.

Pri výskume divých vlkov v Amerike sa zistilo, že medzi sebou si dokážu vybrechať informáciu, ak niektorý z nich zbadá človeka s puškou. Vydávajú pritom vždy rovnaký zvuk.

Psi rozumejú stovkám slov

Psi rozumejú významu stoviek ľudských slov podľa inteligencie toho-ktorého jedinca. O tom, že delfíny medzi sebou komunikujú a dokonca vo vetách, sa vie tiež už dávnejšie.

stastny-pes-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber

V Rádiu Slovensko dodali, že aj vôbec najväčší cicavec veľryba pre nás doteraz neznámym spôsobom dokáže so svojím živočíšnym druhom komunikovať.

Americkí vedci zistili, že slony používajú medzi sebou mená vďaka umelej inteligencii AI: „Analytický softvér prešiel súbor 469 sloních zvukov. Z toho 101 slonov oslovovalo iných jedincov a 117 boli príjemcami oslovenia. Slony tak ako človek dokážu príjemcovi priradiť náležité meno.“

Kto sa na nás viac podobá, mravec?

Nie je zatiaľ jasné, či inteligencia prichádza aj s veľkosťou mozgu. Ako v Dámskom klube uviedli:

„Mozog vorvaňa váži až deväť kíl a je tak najväčším mozgom na našej zemeguli. To neznamená, že je inteligentný. Čo sa týka fungovania mozgu podľa istých štúdií sa nám v tomto smere veľmi podobajú delfíny. Šimpanzy a gorily sa ocitli až na treťom mieste.“

mravec Zdroj: STVR

A najväčší mozog v pomere k telu má podľa Dámskeho klubu aj tak iný živý tvor: „Najväčší mozog v pomere k telu má mravec z rodu grachimirmex. Tvorí až 12 percent celkovej hmotnosti jeho tela.“

Vybrechajú si informáciu

Od správania vlkov sme si mali už pred tisícročiami osvojiť aj my ľudia súdržnosť po vzore vlčej svorky. V Dámskom klube však neobišli ani potkany:

„Ide o veľmi inteligentného tvora. Ak ho šteklíte, jeho mozog dokáže vyslať signály v podobe ultrazvukovej vokalizácie, čo je vlastne niečo ako smiech.“

Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Zdroj: Dámsky klub, Rádio Slovensko, pixabay, STVR - Stanislav Háber 25 50 75 90