Vo Farmárskej revue jej moderátor Ján Škorňa pripomenul, že už viackrát upozorňovali záhradkárov na nutnosť odstrániť z ovocných stromov staré mumifikované plody.
Lenže našiel ich aj na záhrade u ovocinárskeho experta, tak Ján Škorňa reagoval takmer ako s výčitkou: „Ľudo, prečo si tieto stromy neočistil?“
Radí, ale tiež mešká
Táto otázka je teda logická, veď sám ovocinársky expert radí iným záhradkárom, preto je zaujímavé, či aj tak u seba v záhrade koná.
Ovocinársky expert Ľudo Vašš sám radí iným, čo majú v záhrade robiť a nakoniec to ani on nerobí včas, ale necháva si to na zimu:
„Keď sa obhliadnem do minulosti, tak tento rok bol veľmi rýchly a nestihli sme ani vlastné stromčeky obriadiť. Poobstrihávať a odstrániť mumifikované plody. Je to rýchlosťou žitia.“
Rezať však nesmieme!
Takúto obranu z úst ovocinárskeho experta zaklincoval Ľudo Vašš ďalším tvrdením: „Ale január je kľudnejším obdobím, kedy sa môžeme poprechádzať po záhrade, poobzerať po stromoch, ako sa im darí.“
Takže ak nemáte čo v zime iné v záhrade robiť, poobzerajte sa, či tiež nenájdete na ovocných stromoch staré múmie. Je to dôležité, lebo ako Ľudo Vašš pripomenul:
„Mumifikované plody sú napadnuté monilíovou hnilobou. Tá je následne infekciou pre ďalšiu moníliovú hnilobu, pre ďalšie šírenie infekcie.“ Žiaden záhradkár zrejme netúži potom, aby nová tohtoročná úroda ovocia mu zhnila na stromoch.
Ovocinársky expert Ľudo Vašš však opäť zdôrazňuje, že v zime sa stromy rezať nesmú:
„Počas jarného rezu na prelome februára a marca odstránime aj mumifikované plody. Stromy režeme až vtedy a potom celý marec, kedy sa pustí miazga do stromov, aby sa vedeli brániť pred napadnutím patogénov.“
Teda určite teraz stromy rezať nebudeme. Ján Škorňa sa však spýtal, či ak máme čas, môžeme mumifikované plody už odstrániť teraz a s tým Ľudo Vašš súhlasil.
STVR online
Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo, alebo aj z nášho videa.
25 50 75 90