Je sladká, jemná, horká, mliečna, neodolateľná. Milujú ju deti, ale aj do najvyššieho veku. Tiež vás zaujíma, ako sa vyrába?
Ovocie podobné tekvici
Príbeh čokolády začína na plantážach okolo rovníka, odkiaľ pochádza. Kakao je ovocie podobné tekvici a v každej je okolo 40 bôbov.
Čokolatiér Karol Stýblo pre Farmársku revue na Dvojke vysvetlil: „Ak má kakao dobrú chuť, nemusíte robiť žiadne chuťové korekcie.“
Tekutá je zahriata
Kakaové bôby nám pred vyše 500 rokmi do Európy priviezol Krištof Kolumbus. Predávajú sa po zbere usušené a vytriedené bôby. V čokoládovniach sa najprv upražia a to isté s nimi môžeme urobiť aj my doma v trúbe.
Pražia sa asi 15 až 30 minút pri teplote 90 až 100 stupňov. Karol Stýblo vysvetlil ďalší postup, ktorý je presne daný:
„Kakaové bôby majú na sebe šupku, ktorú musíme dať preč a potom ich nasekáme. V čokoládovni na to máme stroje. Doma si ich očistíte ručne, nasekáte a potom rozmixujete trebárs s mliekom a cukrom. Táto hmota sa ďalej zahrieva do tekutej podoby.“
Čokolatiér vraví, že taká ako z čokoládovne nebude, teda jemná, ale bude vaša originálna. Nezabudnite však na proces zahrievania, ktorý považuje za nevyhnutný: „Lebo ak to nespravíte, tak do hmoty budete musieť pridať rastlinný olej a ten môže pokaziť kvalitu doma vyrobenej čokolády.“
Nie je to úplne jednoduché
Preto je oveľa jednoduchšie hmotu uvariť. Môžete si do nej pridávať rôzne príchute, pražené podrvené oriešky, arómy, plnky, či posýpky. Karol Stýblo výrobný postup domácej čokolády uzavrel slovami:
„Nie je to úplne jednoduché, že rozmixujem, vylejem a mám, ale ak to niekoho baví, tak si nájde spôsob, ako si domácu čokoládu urobí aj sám.“
Viac sa o procese vzniku dobrej čokolády dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
STVR online
Zdroj: Farmárska revue, Freepik, pixabay, STVR - Stanislav Háber