Úvod Novinky Tipy z programu

Začal sa svätý týždeň. Viete, kedy odlietajú zvony do Ríma a čo je červený pondelok?

Dozviete sa, kedy sa vymetajú komíny, bielia domy a nikdy nič sa nepožičiava.

Začal sa svätý týždeň. Viete, kedy odlietajú zvony do Ríma a čo je červený pondelok? Zdroj: pixabay

Svätý týždeň je pohyblivé obdobie kresťanského liturgického roka. Považuje sa za vrchol liturgického roka a začína sa na Kvetnú nedeľu, čo bolo 13. apríla a končí tzv. Veľkonočným trojdním.

Ide o štvrtok Pánovej poslednej večere známy u nás ako Zelený štvrtok, kedy Ježiš Kristus zdieľal posledné jedlo so svojimi apoštolmi pred umučením.

Nasleduje Piatok utrpenia a umučenia Pána a Svätá sobota, kedy sa už večer slávi nedeľné vzkriesenie Ježiša Krista, teda jeho zmŕtvychvstanie na tretí deň po ukrižovaní.

Celý svet sleduje ako obrady Veľkej noci z Vatikánu celebrované svätým otcom Františkom, tak aj krížovú cestu na historických miestach v Jeruzaleme, kde sa umučenie Ježiša Krista odohralo.

Zvony odletia do Ríma

Rovnako pašiové hry uvádzajú nielen tradične u nás, ale trebárs aj v Austrálii v centre Sydney. Škaredá streda nám pripomína zradu Judáša Iškariotského, ktorý predal Ježiša za 30 strieborných. Vtedy sa čistili komíny po zimnej sezóne.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na Zelený štvrtok na pripomienku Poslednej večere poslednýkrát zvonia zvony, ktoré na znak umučenia na Veľký piatok zmĺknu. Vraví sa tomu, že odleteli do Ríma.

Na Bielu sobotu na veľkonočnú večernú omšu sa zvony z Ríma vrátia, lebo oznamujú zmŕtvychvstanie. Domy sa majú vtedy vymetať novou metlou, aby sme mali dobrú úrodu a svätí sa oheň.

A na veľkonočnú nedeľu sa u nás kňazom posvätí jedlo a začína hodovanie po štyridsaťdňovom pôste, ktorý nastal po Popolcovej strede, ktorá bola v tomto roku 5. marca.

zvyky-TASR Zdroj: TASR

Nasleduje Veľkonočný pondelok, kedy chlapci a muži šibú dievčatá a ženy a snažia sa ich oblievať. Tradícia je však o tom, aby ich "šibali" iba od nôh a mierne pre zdravie pokropili.

V Dámskom klube ukázali zvyky z Mexika, ale aj zo Španielska, kde trebárs v jednej dedine všetci bubnujú na bubny.

Za utrpenie vyslyšanie

V USA nad mestom New Orleans zhadzujú vajíčka z vrtuľníka, pričom ich z neba spadne okolo 50-tisíc. Najviac ich však našli v Sacramente v roku 2019 v miestnom parku viac ako pol milióna kraslíc, čím vytvorili svetový rekord.

Vajíčko je symbolom veľkonočných sviatkov aj v Argentíne, kde rozbíjali ručne vyrobené čokoládové vajíčko vážiace až 8 ton. Na jeho výrobe sa podieľalo 18 miestnych producentov čokolády.

velka noc sibacka oblievanie voda zvyky_tasr.jpg Zdroj: TASR

Každoročne svet tŕpne pri sledovaní ukrižovania dobrovoľníkov na Filipínach. Treba povedať, že cirkev tento mimoriadne drsný spôsob pripomínania smrti Krista odsudzuje a odrádza veriacich od takéhoto konania.

Lenže na Filipínach v ľudových poverách funguje predstava, že ak niekto podstúpi podobné utrpenie ako Spasiteľ, Boh vyslyší jeho modlitby.

Nepožičiavajte a nedarujte

Nezabudnime, že na Zelený štvrtok sa jedia zelené jedlá, lebo vtedy roľníci siali a na Veľký piatok je prísny pôst a vraj sa nesmie prať bielizeň, či niekomu niečo darovať, predávať ani požičiavať. Na Bielu sobotu sa zažne veľkonočná sviečka a kedysi sa bielili chalupy na dedinách.

veľkonočné-zajace-Stanislav-Háber Zdroj: STVR, Stanislav Háber

V nedeľu sú veľkonočné jazdy na koňoch a pripomíname si víťazstvo života nad smrťou. Začína sa rátať 50 dní do sviatku Turíc, teda Zoslanie Ducha svätého na Ježišových učeníkov. Pondelok sa volá červený na pripomienku Kristovej krvi.

Viac sa o veľkonočných zvykoch dozviete z nášho videa a z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Zdroj: Dámsky klub, pixabay, TASR, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90