Zámok Schloss Hof v Dolnom Rakúsku leží bezprostredne pri hraniciach so Slovenskom. Moderátorka relácie Svet v obrazoch Martina Jančeková ocenila jeho výnimočnú architektúru, ktorú najprv v štýle romantických francúzskych zámkov zveľaďoval princ Eugen Savojský:
„V roku 1755 zámok získala Mária Terézia a premenila ho na najväčší vidiecky komplex zámockých budov v habsburskej monarchii.“
Prehliadky sú aj po slovensky
Zámok Schloss Hof patrí k najväčším barokovým komplexom v Európe a pravidelne sa tu konajú tematické výstavy. Na zámku mali už aj mimoriadnu výstavu s názvom Poklady na cisárskej slávnostnej tabuli, ktorá podľa Martiny Jančekovej: „Ponúkala fascinujúci pohľad do kultúry stolovania na cisárskom dvore.“

Tento rok v tematických výstavách pokračujú. Na Zámku Schloss Hof pripravili mimoriadnu výstavu „Eugen za maskou princa.“ Majú prehliadku zámockých komnát denne s tým, že v nedeľu a cez sviatky o 11.30 a 13.30 sú po slovensky.
Rovnako aj v zámku Niederweiden, teda na oboch miestach objavíte pôsobivé výlety, kam sa oplatí zájsť. Teraz sa tematická výstava týka 300 ročného výročia výstavby zámku Schloss Hof.
V roku 1725 princ Eugen Savojský - Carignan začal s prestavbou pôvodného renesančného kaštieľa na barokovú stavbu. Šlo mu o vytvorenie trojuholníka pozostávajúceho z barokového zámku, veľkolepej záhrady a rozsiahleho statku, ktorý tak vyzerá doteraz.
Princ Eugen urobil aj stavebný projekt v zámočku Niederweiden, ktorý možno tiež navštíviť. Unikátna výstava od Veľkej noci potrvá až do novembra.
Schloss Hof otvára svoje brány
Vďaka tomu, že cez blízku hraničnú rieku Morava bol roku 2012 sprístupnený Cyklomost slobody, na unikátny zámok Schloss Hof sa dostanete jednoducho z bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves nielen pešo, ale aj na bicykli.
Momentálne na zámku až do veľkonočnej nedele prebiehajú obľúbené veľkonočné trhy spolu so sprievodnými akciami. Lákajú najmä rodiny s deťmi, ale aj milovníkov histórie. Deti si užívajú zdobenie kraslíc, aj kŕmenie zvierat na hospodárskom dvore.

Po 2. svetovej vojne padla z našej strany železná opona, na ktorej v týchto miestach pri pokusoch o útek na západ až do roku 1989 zahynulo 40 ľudí.
Až do vybudovania Cyklomostu sa sem dalo dostať z Devínskej Novej Vsi najbližšie iba po železnici okľukou cez Petržalku a Marchegg a táto cesta mala až 30 kilometrov. Cez Cyklomost je to z Bratislavy už len na skok.
Riešenia odpozorované z prírody
Na týchto miestach sa ešte pred 2.
svetovou vojnou často stretávali ľudia z okolitých rakúskych a
slovenských dedín. Konali sa tu rôzne slávnosti, stáli tu pre deti
kolotoče a iné atrakcie.
Po vyše 80. tich rokoch a po vyše tridsiatich rokoch od pádu železnej opony vďaka Cyklomostu slobody táto oblasť znova ožíva.

Cyklomost stojí na mieste historického spojenia. Tadiaľ viedla prvá konská železnica na trase Prešpork - Devínska Nová Ves - Schlosshof - Viedeň od roku 1838. Po 2. svetovej vojne sa trasa zničila. Padla železná opona. Dnes tade prejdete na bicykli.
Jeho autor Ing. arch. Milan Beláček o moste pätnásť rokov sníval, kým sa ho naozaj podarilo postaviť a so smiechom pre web STVR dodal: „Ten most najviac chýbal asi mne.“
Najnavštevovanejší technický unikát
Teraz by už chýbal viacerým, veď za
desať rokov sa stal po Bratislavskom hrade a Moste SNP treťou
najnavštevovanejšou pamiatkou v Bratislavskom kraji. Cyklomost je pritom
technickým unikátom na celom svete v rámci bioarchitektúry, lebo má riešenia odpozorované z prírody. Chodia ho obdivovať najmä zahraniční znalci.

Predstavuje list trávy stlačený proti sebe, podpery sú v tvare stromov a zábradlie má kvapkový reliéf, aby sa na ňom nezranili vtáci.
Najbližší podobný majú v Londýne
Autor mostu Milan Beláček to vysvetlil: „Inšpirácie z prírody nie sú samoúčelné, lebo príroda je dokonalejšia, než naše technické vedomosti a otvára nám možnosti stavať pevnejšie, ale aj krajšie.“

Kvapkový reliéf, aký Milan Beláček vymyslel, aby sa vtáčiky nezranili pri náhodnom náraze do zábradlia mostu, už prebrali ako stavebný vzor aj iné mosty. Jeho vynález zachraňujúci vtáčikom životy teda má už širšie uplatnenie.
Za Cyklomost Slobody získal ako architekt už mnohé významné ceny doma aj v zahraničí. Veď podobný most majú najbližšie až v Londýne, známy ako Lávka Milénia.
STVR online
Prešli dlhé desaťročia, kým tradícia využívania blízkosti
Bratislavy a zámku Schloss Hof získala znovuobnovenú podobu. Viac sa o
zámku Schloss Hof dozviete z nášho videa a z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Svet v obrazoch, TASR, STVR - Stanislav Háber
25 50 75 90