Úvod Novinky Tipy z programu

Slovenka zažíva príbeh ako z hororu. Už niekoľko mesiacov ju prenasleduje neznámy muž

Čo v takejto situácii robiť? Radí psychologička.

Slovenka zažíva príbeh ako z hororu. Už niekoľko mesiacov ju prenasleduje neznámy muž Zdroj: Pexels

31-ročná Bibiana dochádza každý deň vlakom do Bratislavy, kde má prácu. Ešte pred niekoľkými mesiacmi boli jej každodenné presuny celkom obyčajné, jedného dňa sa však všetko zmenilo.

Mladá žena si totižto všimla, že na vlakovej stanici ju sleduje neznámy muž. Na druhý deň tam bol znova. A odvtedy sa ho Bibiana už nezbavila.

Sledoval ju po ceste do práce aj z práce. Bibiana sa preto rozhodla, že v záujme vlastnej bezpečnosti prestane chodiť vlakom.

„Napadali mi také veci, že čo sa stane, keď vystúpim – či si ma počká. Keď bola zima a tma, tak vtedy nastali tie obavy,“ popísala nám Bibiana.

Avšak stalkera sa nezbavila ani potom, ako vymenila vlak za auto. Muž si ju totiž našiel v posilňovni, ktorú Bibiana navštevovala.

„Začal chodiť v tých časoch, ako ja, zrejme si to odsledoval. Raz som ho dokonca stretla aj v garáži,“ pokračovala vo svojich desivých zážitkoch so stalkerom.

Fitko Zdroj: unsplash

„Stalking môže mať mnohé podoby aj vrátane zdržiavania sa v blízkosti prenasledovanej osoby či vyskytovania sa na miestach, kde je ona. nejde o prejav lásky či obdivu, ale jeho cieľom je získanie pocitu kontroly či nadviazanie vzťahu, o ktorom je stalker presvedčený, že existuje,“ uviedla Zuzana André z poradenského centra ALEJ.

Podľa odborníčky je dôležité jasne sa proti správaniu stalkera vymedziť. „Toto vymedzenie je vhodné mať aj zachytené,“ dodala.

Ak ani toto nepomôže, prenasledovaná osoba môže kontaktovať políciu. S týmto krokom by ste nemali príliš dlho váhať – stalker svoje správanie môže začať stupňovať.

Podľa psychologičky z občianskeho združenia IPečko Marty Marošovej sa neraz stáva, že prenasledovaná osoba začne po čase spochybňovať to, čo sa deje.

Aby dotknutá osoba nezačala mať pocit, že je iba paranoidná a v skutočnosti žiadneho stalkera nemá, je podľa odborníčky vhodné viesť si akýsi denník.

„Je fajn si robiť záznamy – dátum a miesto, kde sme stalkera videli. Tým, že to je napísané, tak sa prestaneme spochybňovať. Niekedy si totiž povieme, že to sa mi len zdá, lebo sa nechceme vystavovať tejto realite,“ povedala Marta Marošová.

Celý príspevok o príbehu Bibiany si môžete vypočuť na tomto odkaze. Dozviete sa, čo nasleduje potom, ako stalkera nahlásite na polícii či prečo by ste s týmto rozhodnutím nemali príliš dlho váhať.

25 50 75 90