Úvod Novinky Tipy z programu

Pyramída Slovenského rozhlasu oslavuje 40 rokov. Prečo je to vlastne pyramída?

Vo svete nájdeme veľa podobných stavieb, ale len jedna v sebe ukrýva ďalšiu, menšiu pyramídu.

Pyramída Slovenského rozhlasu oslavuje 40 rokov. Prečo je to vlastne pyramída? Zdroj: STVR

Tento objekt sa zaradil k najvydarenejším a najkvalitnejším povojnovým projektom postavený na území Slovenska. Zaslúžili sa o to architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling.

Pyramída Slovenského rozhlasu v tento deň 27. marca oslavuje 40 rokov, odkedy ju postavili. Táto jedinečná stavba sa stala jednou z ikon hlavného mesta Bratislava.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V tesnej blízkosti sa nachádzajú významné štátne inštitúcie- Úrad vlády, Ministerstvo financií a dopravy či Slovenská technická univerzita. Autori chceli narušiť monotónnosť a stereotyp tohto priestoru.

Rozsiahly areál Slovenského rozhlasu sa nachádza v centre mesta. Koncept plochých striech so strešnými terasami predstavoval víziu moderného, viacúrovňového mesta.

Podľa pôvodného plánu mali z terás vychádzať mosty ponad okolité cesty, spájajúce pyramídu s okolitými budovami a tvoriť tak súčasť peších trás mesta.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pôvodne sa počítalo aj s prestavbou okolitej časti mesta. Tá sa však nakoniec neuskutočnila, rovnako ako nadchody ponad frekventované dopravné ťahy. Realizovali sa len strešné terasy, ktorým však chýba funkčná náplň.

Obrátená pyramída dodnes slúži ako charakteristicky orientačný bod. Aj keď pravdou je, že 67 metrov vysokú budovu neskôr tak trochu nešťastne zatienila veža Národnej banky Slovenska. Nuž čo, je vyššia, ale pyramída je výnimočná.

Prečo-pyramída-z-dokumentu-2020 Zdroj: STVR

V strede rozľahlých strešných terás pod pyramídou sa nachádza otvorené átrium a 8 mohutných pilierov, na ktorých stojí obrátená pyramída. Tento vnútorný priestor slúži ako galéria a tiež ako miesto kultúrnych a spoločenských podujatí, keďže sa tu nachádzajú dve koncertné sály.

Pyramída v pyramíde

Je to pyramída, ale tiež labyrint. Niektoré chodby sú nekonečné a ľahko v nich zablúdite aj po rokoch strávených v týchto priestoroch.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tvar obrátenej pyramídy, okrem silného architektonického pôsobenia, zamedzuje i nežiaducemu prehriatiu budovy v letných mesiacoch. Zatiaľ, čo v tých zimných dovoľuje tvar budovy slnečným lúčom opierať sa o jej tmavú fasádu a tým ju zohrievať i presvetľovať.

Hlavným dôsledkom dohora sa rozširujúcej stavby je však to, že vďaka postupnému narastaniu jej objemu vzniká vo vnútri budovy voľný priestor.

Prečo-pyramída-z-dokumentu-2020 Zdroj: STVR

V prípade rozhlasovej pyramídy je čiastočne vyplnený ďalšou, vnútornou pyramídou zavesenou na 12 oceľových lanách, ukotvených do železobetónového jadra, ktorá svojou formou a tvarom kopíruje interiérovú podobu vonkajšej pyramídy.

25 50 75 90