Jarná únava na nás kvôli striedaniu ročných období po zimných mesiacoch doslova striehne na každom rohu.
Najviac dotieravá je v marci
Galina Jendželovská si na ňu v Dámskom klube detailne posvietila: „Najviac dotieravá je práve v marci. Ak na niekoho sadne a vraj viac sa jej páčia ženy ako muži, je to na dotyčnom či dotyčnej poriadne vidieť.“
Aj keď môžeme povedať, že jarná únava je vždy lepšia, ako keď vás do náručia vezme a riadne postíska chrípka, či iné respiračné ochorenie. Galina Jendželovská si myslí, že ani tieto symptómy jarnej únavy vás nepotešia: „Depresia, bolesť hlavy, jednoducho, keď nás jarná únava dostane máme náladu pod psa.“
Mladej žihľavy sa bojí
Ako ju zo seba nadobro striasť a poslať ju číhať ako tvrdí Galina Jendželovská „na roh na inú obeť?“ Pohroziť jej môžete napríklad mladou žihľavou. Obsahuje totiž veľké množstvo železa.
„Listy žihľavy umyte, pokrájajte, môžete aj trochu pomixovať s vodou a nechajte chvíľu odstáť. Potom preceďte, šťavu vypite a zvyšok pripravte podobne ako špenát.“

Veru čerstvý špenát je lahôdka a „aj ten by ste mali na jar zaradiť do svojho jedálnička, lebo takisto disponuje veľkou dávkou železa. A to isté vám ponúkne aj pažítka či pór.“
Ak vás tieto aromatické zeleniny nelákajú pre váš citlivý žalúdok, Galina Jendželovská radí: „Tak siahnite po púpave a uvarte si z nej za pomoci cukru a citrónov proti jarno únavový sirup, ktorý by ste si mali dopriať tridsať dní. Denne štyri lyžice.“
Paprika či reďkovka a pomaranče
Podobne postupujte aj v prípade šípkového situpu, ktorý má tiež „dopad na váš organizmus. Obsahuje množstvo dôležitých vitamínov, ale aj rukola.“ Jarnej únave môžete „pohroziť aj obyčajnou mrkvou. Odšťavte ju. Šťavu vypite a ten zvyšok si naneste v podobe masky na tvár.“

Vo všeobecnosti vám prospeje, ak si „doprajete potraviny, ktoré obsahujú vitamín C. Napríklad reďkovku, pomaranče, či zelenú papriku. Ale i potraviny bohaté na draslík ako fazuľu, jablká, zemiaky či jogurt.“
Pobyt v prírode pomôže
Nie všetky zbrane proti jarnej únave však idú cez žalúdok. Galina Jendželovská odporúča: „Okrem vhodných potravín môžete svoje telo a zmysly vystaviť napríklad aromaterapii. Niektoré vône totiž dokážu spraviť divy. Patrí sem napríklad vôňa levadnule, ruže či jazmínu. Pričom postačí len pár kvapiek esenciálneho oleja s týmito vôňami.“

Rovnako dobre dopadnete, ak počúvnete aj svetelné rady: „A počuli ste už o terapii svetlom? Dokáže zlepšiť náladu a dobiť vám baterky. Stačí stráviť viac času v prírode obklopený zeleňou, vystaviť tvár jarným lúčom, zhlboka sa nadýchnuť a počkať na účinok serotonínu, ktorý sa postará o dobrú náladu.“
STVR online
Viac sa dozviete z nášho videa alebo z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Dámsky klub, STVR - Stanislav Háber