Ľudia často na jar objavia v prírode zvieratko. Väčšinou mláďatko. Myslia si, že ho zachraňujú a v skutočnosti ho, naopak, vytrhnú z jeho prirodzeného prostredia.
Pred záchranou sa poraďte
Niekedy už ho nejde vrátiť späť. Ochranár Metod Macek zo Záchrannej stanice Zázrivá preto aj prostredníctvom Televíkendu verejne poprosil:
„Nie každé zviera potrebuje záchranu. Niekedy to ľudia nevedia. Ak by som mohol poradiť úplne najzakladanejšiu radu, tak najskôr, ak človek nájde zvieratko, tak nech volá ľudí zo záchrannej stanice a nech sa poradí a konzultuje konkrétny prípad. Určite nech nerobí veci na vlastnú päsť, pretože v takomto prípade sa môže viac poškodiť.“

Záchranná stanica Zázrivá vznikla v roku 2001 neďaleko Žiliny. Metod Macek pracoval vyše tridsať rokov v Národnom parku Veľká Fatra, kde mal na starosti záchranu živočíchov.
Obetavosť pre záchranu zvierat
Pre web zilinak.sk vysvetlil: „Keďže bolo dosť nepraktické vykonávať záchranu zvierat priamo na pracovisku a bolo mi jasné, že treba mať zvieratá pod stálou kontrolou, vykonávať liečebné zásahy, podávať antibiotiká a podobne, tak sa táto činnosť začala postupne presúvať na Záchrannú stanicu v Zázrivej,“ ktorú Metod Macek za tým účelom založil s veľkým nasadením s viacerými dobrovoľníkmi bez pomoci štátu, ako sa to zvykne robiť v iných krajinách.

Spolu so svojou partnerkou Andreou Pracharovou ochranár Metod Macek chcel využívať Zázrivú na ekovýchovu. Potom, keďže od detstva obdivoval ornitológov, v Zázrivej zachraňoval najmä vtáčích dravcov.
Lenže situácia sa vyvinula tak, že už viac ako dvadsať rokov zachraňujú všetky živočíchy, ktoré potrebujú pomoc a na ekovýchovu im zostáva jeden deň v týždni: „Každú nedeľu o 9 h robíme prehliadky. Dá sa to nájsť na našej facebookovej stránke. Doporučujem si objednať, zabookovať termín. V iných časoch nerobíme prehliadky, pretože na to nemáme čas.“
Ľudia lepšie pochopia
„A k tomu ešte sa dá pozrieť si film o záchrannej stanici, ktorý sa volá Šanca prežiť, ktorý by som veľmi v skratke zhodnotil, že je to rok v záchrannej stanici, kde ľudia uvidia našu činnosť v krátkom filmíku. Pri záchrane zvierat je dôležitá spolupráca ľudí, veterinárov a nás záchranárov.“

Fakt, že spolupracujú so špičkovými odborníkmi, je podľa Metoda Maceka rozhodujúci: „Celkovo stanicou prejde päťsto zvierat ročne. Úspešnosť návratu do prírody je okolo 70 percent. Záleží, čo. Mláďatá takmer sto percentná, lebo mláďatá vieme vychovať a vypustiť, ale sova zrazená autom, to je už vážnejší problém. Máme veľkú výhodu, že máme špičkových veterinárov, s ktorými spolupracujeme. Spolupracujeme s jednou z najlepších kliník na Slovensku a to je veterinárna klinika v Žiline.“
Mlieko za matku vytrhne z prírody
Lenže aj mláďatá, ktoré musia kŕmiť na mlieku za matku, sa už do prírody nevrátia, ako pre zilinak.sk Metod Macek vysvetlil:
„Problémom sú cicavce, ktoré ešte musíme mať na mlieku. Tie majú potom silnú väzbu na človeka. Medvieďa, ktoré vychováte od fľašky už nemôžete vrátiť do prírody. Ale medvieďa, ktoré už predtým behalo po lese, má asi 10 kilogramov a vyživí sa na potrave, ktorú dostane bez toho, aby vedelo, že je od nás, tak také vrátiť môžeme.“

Preto pri náleze akéhokoľvek zvieratka najprv volajte odborníkov a až po odbornej rade postupujte podľa pokynov. Pre Metoda Maceka sú najkrajšie momenty, ktoré prináša sám život:
„Dostal sa k nám orol skalný a vďaka krúžku, ktorý mal na nohe sme zistili, že orol bol krúžkovaný v roku 2017. Ja som ho krúžkoval zhodou okolností na hniezde v starohorských vrchoch ako mláďa a teraz bol nájdený narazený s vážnym otrasom mozgu, takže bol liečený na veterinárnej klinike v Žiline.“
Osemročný kráľ oblohy
„Podarilo sa ho dať veľmi rýchle do dobrého stavu. Takže sme ho vypustili. Je to veľmi príjemné a je to veľké zadosťučinenie, že som držal orla, ktorého mám nafoteného spred ôsmich rokov ako mláďatko. Teraz vlastne v máji bude mať ôsme narodeniny.“

Záchranná stanica Zázrivá má dobré meno aj v zahraničí, kde ochranu prírody organizujú nielen na dobrovoľníckej úrovni, ako u nás. Napriek tomu Metod Macek spolu s partnerkou Andreou Pracharovou a množstvom dobrovoľníkov vytvorili zázemie pre záchranu zvierat, ktoré vzbudzuje svojou činnosťou zaslúžený obdiv a úctu.
Kto nakŕmi hladné zviera
Vieme, že platí, čo pomenoval už Charlie Chaplin, že „kto nakŕmi hladné zviera, nakŕmi aj svoju dušu“. Kto zranenému zvieraťu zachráni život, ten ochraňuje i život človeka, lebo ochrana prírody v terajších prudkých zmenách v ekosystémoch má dosah aj na budúcnosť ľudskej existencie.
STVR online
Viac sa dozviete z nášho videa ako aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Televíkend, Zázrivá Jakub Krška, zilinak.sk, STVR - Stanislav Háber