Úvod Novinky Tipy z programu

Patríme k lídrom v nákazách kliešťovou encefalitídou. Môže za to mlieko

Vakcínu máme, ale očkovanie viazne.

Patríme k lídrom v nákazách kliešťovou encefalitídou. Môže za to mlieko Zdroj: TASR, František Iván

Súčasný trend tzv. živých potravín, keď sme presviedčaní rôznymi kampaňami, že výrobky sú zdraviu prospešné najmä vtedy, ak majú aj nespracované živé kultúry, prináša aj rôzne úskalia.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Nepasterizované hrozí nákazou

Moderátor Gregor Mareš sa v relácii Experiment pozrel na problematiku ochorenia kliešťovou encefalitídou

„Ak konzumujete výrobky z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka na farmách a salašoch, tak je potom veľká šanca, že sa nakazíte vírusom kliešťovej encefalitídy. Najnovšia štúdia potvrdila vysokú rôznorodosť vírusu na Slovensku. Protilátky našli vedci vo viac ako desiatich percentách skontrolovaných zvierat najmä u oviec.“

Martina-Ličková Zdroj: STVR

Najviac sú postihnuté zvieratá v okresoch Krupina, Lučenec, Poltár, Detva, Stará Ľubovňa, Trenčín, Spišská Nová Ves, Zvolen, Košice okolie a Považská Bystrica, pričom až dvojnásobne viac je nakazených oviec.

„Ovca alebo koza sa nakazí rovnako ako človek. Tým, že na nich cicia infikovaný kliešť, zvieratá dokážu vírus vylučovať do mlieka. Priemerne to väčšinou býva sedem dní, keď je vírus vylučovaný do mlieka, ale je veľká variabilita medzi rôznymi jedincami a bolo zaznamenané aj 25 dní, že vírus bol prítomný v mlieku zvieraťa,“ vysvetlila Martina Ličková z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV.

virus-kliest Zdroj: STVR

Kliešťovú encefalitídu nevieme z prírody úplne odstrániť. Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV dodal:

„Sú zvieratá, ktoré napriek tomu, že sú nakazené vírusom, neprejavujú žiadne známky ochorenia. Veľmi dobre vírus tolerujú a sú prirodzení hostitelia vírusu. Sú to predovšetkým drobné hlodavce alebo iné drobné cicavce, medzi ktorými a kliešťami vírus v prírode cirkuluje bez toho, aby tieto zvieratá boli nejakým spôsobom negatívne ovplyvnené.“

Slovensko patrí k najviac postihnutým

Virologický ústav SAV vznikol aj vďaka veľkej epidémii kliešťovej encefalitídy, ktorú Slovensko postihla v 50-tych rokoch minulého storočia.

Boris Klempa síce priznal, že väčšina infekcií pochádza z kliešťov. Lenže ďalej virológ Boris Klempa upozornil: „Slovensko patrí k najviac postihnutým krajinám z hľadiska infekcií z mlieka. V iných krajinách je to menej časté ako u nás.“

Na pasterizáciu teda tepelne upravovanie tekutých potravinárskych nápojov a surovín prišiel už v 19. storočí francúzsky vedec Louis Pasteur. Stačí danú surovinu jednoducho ohriať na 60 až 75 stupňov Celzia po dobu pol hodiny až do dvoch hodín, čím sa spoľahlivo zlikvidujú škodlivé mikroorganizmy.

Ak si však niekto myslí, že získanie rôznych živých kultúr, ktoré pasterizáciou zanikajú, je pre ich zdravie prospešnejšie, nemožno im v konzumácii nepasterizovaných výrobkov brániť.

Boris-Klempa Zdroj: STVR

Pritom nákaza kliešťovou encefalitídou od kliešťa alebo od nepasterizovaných mliečnych výrobkov je v dôsledku rovnaká, ako Boris Klempa pripomenul:

„Je to samozrejme trochu iné, keďže vstupnou bránou je tráviaci trakt. Je zaujímavé, že vírus skutočne je schopný prežiť nejakú dobu priamo napriek nízkemu pH v žalúdku, ale následne, keď sa už dostane do čriev, tak tá cesta je veľmi podobná.“ Vírus prejde „do najbližších lymfatických uzlín cez krvné riečište a následne do mozgu.“

Taxík pre vírus

V prípade infikovaného kliešťa vírus podľa Borisa Klempu využíva mikroprostredie, ktoré vytvára kliešť počas cicania krvi. Je zákerný v tom, že vie využiť bunky imunitného systému, ktoré prídu do miesta vpichu. Následne vmigrujú do lymfatických uzlín. A tento akoby taxík využíva vírus v lymfatických uzlinách, kde sa vie rozmnožiť.

V krvi vzniká takzvaná „virémia, kedy je vírus prítomný v krvi.“ Potom je krvou „schopný prekročením mozgovo krvnej bariéry dostať sa až priamo do mozgu.“

Viac sú infikované ovce ako kozy, takmer dvojnásobne. Martina Ličková dodala, že „máme dostupnú vakcínu,“ proti kliešťovej encefalitíde. Iná vec je, nakoľko sme schopní a ochotní sa ňou dať očkovať. Potom už môžme konzumovať aj tie mliečne výrobky, ktoré neprešli pasterizáciou.

Trend v postupe kliešťovej encefalitídy je podľa Borisa Klempu stúpajúci: „Súvisí to s klimatickými zmenami, ale aj so stúpajúcou konzumáciou nepasterizovaných potravinárskych výrobkov.“

Viac sa dozviete z nášho videa či z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Zdroj: Experiment, TASR, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90