V obci Letanovce, kam ľudia pre povestnú rómsku osadu nechodili, ponúkajú teraz po presťahovaní osady na iné miesto pre turistov vstupnú bránu do Slovenského raja.
Väčšie zimné čaro ako v lete
Moderátorka Televíkendu Martina Kacinová dodala: „Miesto zrevitalizovali, takže tu môžete zaparkovať a vybrať sa na túru.“
Smer od lokality Pri Starej Horárni cez roklinu Kláštoriska až po samotné Kláštorisko, potom cez roklinu Malý Kyseľ a späť prejdete za viac ako päť hodín s prevýšením 600 metrov.
![zimný-nespútaný-Slovenský-raj-STVR](https://www.stvr.sk/media/a501/image/file/21/1407/zimny-nesputany-slovensky-raj-stvr.jpg)
Stojí to však za to, ako vysvetlil predseda Klubu slovenských turistov (KST) Igor Kubičár z Breznovice Letanovce: „Celý Slovenský raj a jeho rokliny majú väčšie čaro v zime než v lete.“
Stmieva sa rýchlejšie
Myslíte však na kratšie dni, preto sa vyberte skôr ako inokedy, aby vás pri turistike nezaskočila tma. Martina Kacinová dodala: „Malý Kyseľ je možno zabudnutejšia roklina, ale oplatí sa najmä v zime.“
![Skala-útočišťa-Marcel-Štrbák-raj-STVR](https://www.stvr.sk/media/a501/image/file/21/1407/skala-utocista-marcel-strbak-raj-stvr.jpg)
Od východiskového bodu Pri Starej Horárni prejdete okolo Letanovského mlynu, kde objavíte starý kartuziánsky most, ako Marcel Štrbák z KST Breznovica Letanovce vysvetlil:
„Letanovský mlyn už existoval snáď v 12. storočí. Dostanete sa na chodník Horskej služby v Prielome Hornádu smerom k ústiu Kláštorskej doliny. Prejdeme cez dve lávky. Prielom Hornádu je obľúbená trasa. Najkrajšia je v zime.“
Pásový traktor na ľade
Také zimy, aby sa dalo chodiť po ľade, už často nie sú, aby sa dalo „pozerať sa na zamrznuté skaly“. Marcel Štrbák si ich však pamätá:
„Niekedy sa tu v zime koňmi po ľade ťahalo drevo. Dokonca sa pamätám, že tu aj pásový traktor prešiel, takže vtedy musel byť riadne hrubý ľad.“
![roklina-Michal-Kramár-raj-STVR](https://www.stvr.sk/media/a501/image/file/21/1407/roklina-michal-kramar-raj-stvr.jpg)
V Kláštornej rokline podľa Michala Kramára z KST Breznovica Letanovce na vás čakajú úžasné zimné scenérie:
„Vidíte tu veľa ľadopádov, lebo sú tu Strakov vodopád, Dúhový vodopád a Machový vodopád. Roklina je dlhá kilometer a prejsť ju trvá asi hodinu, pričom zelená značka je iba jednosmerná, ale môžeme ju obísť po žltej značke, čím obídeme rebríky. Na jeseň málo pršalo, inokedy je tu toľko ľadu a vody, že je všetko zamrznuté ako v zimnej rozprávke.“
Úžasné zimné scenérie
Cez Kláštorskú roklinu na Kláštorisku objavíte známu križovatku chodníkov v Slovenskom raji, kde podľa Marcela Štrbáka miestu dali názov aj skala útočišťa:
„Skala útočišťa znamenala, že počas tatarskej pohromy sa tu miestni ľudia ukrývali a zachránili sa. Tatári toto miesto nedobyli. Z vďaky tu v 14. storočí postavili kláštor. V 16. storočí však kláštor dvakrát dobyli Husiti a nakoniec sa sem dostali aj zbojníci. Keď zbojníkov vyhnali, kláštor zbúrali.“
![kláštor-Skala-útočišťa-STVR](https://www.stvr.sk/media/a501/image/file/21/1407/klastor-skala-utocista-stvr.jpg)
Odvtedy tu boli ruiny, ktoré sa v 20. storočí začali opravovať.
Skala útočišťa má znova kríž
V smere na západ od Kláštoriska sa podľa Jara Dulíka z KST Breznovica Letanovce dostaneme do rokliny Malý Kyseľ: „Je tu úžasný výhľad. Roklina Malý Kyseľ je menej navštevovaná. Je divokejšia. Je tu nespútaná krásna príroda.“
STVR online
Viac sa dozviete z nášho videa, ale aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90