Náš najmenší Národný park Pieniny láka turistov zdánlivo predovšetkým najmä v lete na splav prielomu Dunajca na pltiach.
Atrakcie pri Dunajci
Lenže aj v zime je tento prírodný park rovnako atraktívny, ba možno pre niekoho, kto vie, čo tu nájde, ešte viac.
Redaktorka Kristína Raševová v relácii Slovensko v obrazoch na Jednotke sa prešla po atrakciách pri Dunajci s riaditeľom NP Pieniny Vladimírom Kĺčom, ktorý vysvetlil:
„Združenie pre rozvoj regiónu Pienin a Zamaguria zabezpečuje lyžiarske bežkárske okruhy v Červenom Kláštore, okolo rybníka, či na autokempingu.“
Výhody, aké má len zima
Trasa popri rieke Dunajec má asi 8 kilometrov je vhodná aj pre začínajúcich bežkárov a tí skúsení sú týmito trasami unesení.
![Kĺč-riaditeľ-Dunajec-STVR](https://www.stvr.sk/media/a501/image/file/21/1306/klc-rtvs.jpg)
A Vladimír Kĺč odporúča spoznávať tieto skvosty:
„Popri ceste máme, pokiaľ ľudia majú záujem, osadené náučné panely, z ktorých sa veľa dozvedia. Dunajec je centrálna tepna Pienin. Tu sa nachádzajú najväčšie botanické a zologické skvosty. Preto sem na prielom Dunajca smerujú nielen kroky turistov, ale aj vedcov.“
Zimnú uzáveru nemajú
Zasnežená bežecká trasa okolo Dunajca prináša rad pozoruhodností práve v zimnom období. Na čerstvo napadanom snehu nájdete stopy zvierat, ako vidno aj vo videu. Vladimír Kĺč vyratúval:
„Je tu množstvo druhov severských vodných vtákov, ktoré tu zimujú, ale nájdete tu miesta s aktívnym bobrom, či vydrou a aj ich stopy v snehu.“
Okrem lyžiarskych výletov sa môžete vybrať aj na turistiku. Riaditeľ Správy NP Pieniny vysvetlil, prečo je to práve v zime výhodné:
„Ani v slovenských a ani v poľských Pieninách nie je zimná sezónna uzávera, aká je trebárs vo Vysokých Tatrách.“
„Populárne sú výlety na skalný masív Tri koruny (982 metrov n. m.), ktorý je od apríla do októbra spoplatnený. V zime je však zadarmo.“
Nájdete neopakovateľné výhľady
Z najvyššieho bodu Pienin z Vysokých Skaliek (1050 metrov n. m.) máte nádherné výhľady. Vladimír Kĺč ich zhrnul:
„Máme tu výhľady na Spišskú Maguru, na Vysoké Tatry, či na chránenú krajinnú oblasť na poľskej strane na Popradský park (Popradzki park krajobrazowy).“
STVR online
Zdroj: Slovensko v obrazoch, STVR - Stanislav Háber