Rakovina krčka maternice patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia slovenských žien. Každoročne je diagnostikovaných približne 600 prípadov a viac ako 200 žien tomuto ochoreniu podľahne. Viac ako 40 % prípadov sa pritom týka žien mladších ako 50 rokov.
Existuje však riešenie. Ochorenie spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV), proti ktorému existuje účinná ochrana v podobe očkovania. Tejto téme sa bližšie venovala Mária Majkútová na Rádio Slovensko.
Kto má nárok na očkovanie?
“Karcinóm krčka maternice je piatym najčastejším nádorovým ochorením, ktoré je diagnostikované ženám na Slovensku,” uviedla manažérka Ligy proti rakovine Petra Benczyová.
V ideálnom prípade by mali byť očkované dievčatá aj chlapci vo veku od 12 do 15 rokov. Vakcína, ktorá pozostáva z dvoch dávok, je hradená z verejného zdravotného poistenia. U osôb vo veku od 15 do 18 rokov sa očkuje troma dávkami s možnosťou využiť benefity zdravotných poisťovní.
Očkovať sa môžu aj osoby nad 18 rokov. Dospelí pacienti si však vakcíny musia uhradiť sami v plnej výške 122 Eur.
Súčasťou prevencie je tiež bezplatný, štátom organizovaný, skríning pre ženy vo veku od 23 do 64 rokov. Spočíva v odbere buniek z krčka maternice na cytologické vyšetrenie.
Zároveň všetky ženy od 18 rokov majú nárok na preventívne gynekologické prehliadky, v rámci ktorých môžu toto vyšetrenie absolvovať.
Prečo je očkovanie vhodné aj pre chlapcov?
HPV vírus nespôsobuje len rakovinu krčka maternice, ale aj rakovinu konečníka, hrtana a ďalšie typy nádorov. Preto je očkovanie rovnako dôležité aj pre chlapcov. „Znížime výskyt rakoviny krčka maternice na Slovensku takmer o 90 %, a keď sa pridá skríning hradený zdravotnými poisťovňami, nemusíme sa s týmto ochorením vôbec stretnúť,“ zdôrazňuje Benczyová.
STVR online
Príkladom úspechu je Škótsko, ktoré nezaznamenalo prípady invazívnej rakoviny u žien očkovaných vo veku 12 až 13 rokov. Slovensko tak má veľký potenciál na zlepšenie prevencie tohto ochorenia.
25 50 75 90