Hoci sa ideálny vek ženy na tehotenstvo a pôrod považuje za obdobie po dvadsiatom roku života, v súčasnosti je to skôr výnimka než pravidlo. Mladí ľudia v tomto veku ešte študujú na vysokých školách, cestujú, žijú u rodičov alebo si len začínajú budovať kariéru.
Mnohí ešte nemajú partnera a kladú dôraz na individualitu, kariérny rast a plánovanie budúcnosti. Zmeny v hodnotovom rebríčku sa odzrkadlili aj v pôrodníctve. Prvorodičky vo veku 30 a viac rokov sú dnes bežné.
„Tým, že sa vek posúva, ženy majú podstatne menej detí. Tehotenstvo je preto nesmierne vytúžené, často aj po liečbe neplodnosti,“ uvádza pre Rádio Slovensko hlavný odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský.
Vyšší vek rodičiek však so sebou prináša komplikácie. Pôrody bývajú náročnejšie a čoraz viac žien volí cisársky rez, často z obavy pred tým prirodzeným. Počet cisárskych rezov preto stúpa. „Faktom je, že čím je žena staršia, nejde to tak dobre ako u žien, ktoré sú na to pripravené prírodou po dvadsiatich rokoch,“ tvrdí Borovský.
Na stúpajúce percento cisárskych rezov vplývajú aj samotní lekári. „Je pre nich výhodnejšie vybrať dieťa za pol hodiny, než dávať pozor pri pôrode dvanásť hodín. Môže si to tiež naplánovať v pracovnej dobe a nemusia zasahovať v noci, kedy sa rodí väčšina detí. To vedie mnohých pôrodníkov k tomu, že svoje pacientky presviedčajú,“ upozorňuje na nesprávny lekársky prístup.
STVR online
Hoci pre lekárov je cisársky rez pohodlnejší a časovo predvídateľnejší, Borovský upozorňuje, že u zdravých žien a detí by sa mu malo predchádzať. Prirodzený pôrod má podľa neho zdravotné benefity.
„Deti narodené normálnym spôsobom sa majú lepšie. Aj z hľadiska astmy, imunity aj z hľadiska inteligencie,“ dodáva odborník. Dôvodom je, že dieťa sa rodí do prirodzeného mikrobiálneho prostredia matky.
25 50 75 90