Humorista, dramatik, prozaik, textár, režisér, herec, komik a moderátor Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene. Začínal ako herec v kabarete Tatra v Bratislave a v Divadle na korze.
Prichádzajú intelektuálni klauni
Ešte ako študent dramaturgie na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení začal v roku 1959 spolupracovať s Júliusom Satinským. Vytvorili nezabudnuteľnú komickú dvojicu.
Na scéne kabaretu Tatra si pri prvom vystúpení s Júliusom Satinským nalíčili tváre na bielo. Dostali tak prezývku, ktorá ich od začiatku spolupráce asi najvýstižnejšie charakterizovala ako intelektuálni klauni.
Za 30 rokov 30 zákazov
Pre svoju nadčasovú iróniu, ktorou kritizovali pomery u nás sa, sa dostali do pozornosti komunistickej tajnej bezpečnosti povestnej ŠtB (Štátna bezpečnosť). Po roku 1989 Milan Lasica k tomu povedal:
„Keď som rekapitoloval profesionálnu činnosť našej dvojice, narátal som 30 zákazov a vyhodení za 30 rokov.“
Kritika autorskej dvojice známej už ako L+S po roku 1968 mala v roku 1970 za následok zatvorenia Divadla na korze. Milanovi Lasicovi a Júliusovi Satinskému zakázali divadelnú činnosť.
Pomoc od priateľa
Vtedy pomohol Milanovi Lasicovi spisovateľ Tomáš Janovic, ktorý podpisoval Lasicove umelecké práce a dával mu za to polovicu honoráru, ako Milan Lasica neskôr spomenul aj v nedávnom dokumente Textári:
„Bol to slušný človek.“
Na album Bolo nás jedenásť napísal Milan Lasica v roku 1981 pôsobivý text Do batôžka, ktorý zhudobnil Jaro Filip. Táto pieseň zarezonovala o osem rokov počas Nežnej revolúcie.
Keď vytvorili satirickú dvojicu s Júliusom Satinským, v 60-tych rokoch vzniklo mnoho hlášok, ktoré zľudoveli vďaka ich vystúpeniam v divadle Tatra revue, neskôr premenovanom na Štúdio S a v súčasnosti ako Štúdio L+S.
Najmä po roku 1968 svojim humorom pomáhali ľuďom prežiť ťažké časy normalizácie, hoci sami boli za to prenasledovaní a mali častý zákaz vystupovať.
Nadčasový súdruh Žinčica
Výrok Milana Lasicu rezonoval celé desaťročia až do súčasnosti: „Občania, ktorí ešte neboli ministrami nech sa hlásia u súdruha Žinčicu.“
V 80-tych rokoch prišlo uvoľnenie a mohli s Júliusom Satinským pre Slovenskú televíziu pripravovať obľúbený program Ktosi je za dverami. Prišla však požiadavka, ako v dokumente Textári spomínal Milan Lasica:
„Aby sme pripravili satirickú reláciu na amerického prezidenta Ronalda Regana. To sme odmietli. Tak skončila aj naša relácia.“
Ale Slovenskej televízii zostal verný ako tvorca až do vysokého veku. Stal sa neodmysliteľnou súčasťou relácie Zlaté časy s Eňou Vácvalovou. Na Milana Lasicu sa tešili hostia aj diváci.
Do roku 1989 Milanovi Lasicovi často cenzorsky bránili v umeleckom pôsobení.
Dcéra Hanka prezradila
Aký bol doma prezradila jeho dcéra Hana Lasicová v dokumente Textári na Dvojke pre Slovenskú televíziu:
„Možno otec pôsobil v televízii, v divadle, na pódiu ako veľmi veselý človek. Myslím, že vždy po tom túžil celý život rozosmievať ľudí. Možno to pre niektorých nezasvätených znie ako paradox, že doma taký nebol. Bol skôr zamyslený, hĺbavý introvert.“
V kinematografii zanechal Milan Lasica rovnako výraznú stopu v už klasických československých filmových dielach, akými boli nezabudnuteľná rozprávka Traja veteráni (1983), či komédie Srdečný pozdrav zo zemegule (1982), Utekajme, už ide! (1986) a mnoho ďalších snímok.
Swing s Bratislava Hot serenaders
V divadle stvárnil bravúrne Cyrana z Bergeracu a rad iných postáv. Venoval sa aj réžii, či publikovaniu v novinách a časopisoch.
Vystupoval v rade rôznych humoristických relácií. Prekladal z češtiny (V. Havel, M. Uhde), ale aj z poľštiny (S. Mrožek).
S manželkou Magdou
K všestranným talentom Milana Lasicu patrí neodmysliteľne jeho spev. Ako sám o sebe hovoril, bol vždy viac swingový spevák a preto považoval za div, že dokázali vytvoriť autorskú dvojicu pri tvorbe piesní s rockovejším hudobným skladateľom Jarom Filipom.
Vystupoval s hudobným zoskupením Bratislava Hot Serenaders na výročnom koncerte, keď pri klaňačke na pódiu Štúdia L+S 18. júla 2021 odpadol a už sa ho nepodarilo oživiť. S manželkou Magdou Vášáryovou vychovali dve deti.
Vo vysielaní Dvojky
Na deň 85. výročia narodenia Milana Lasicu Dvojka 3. februára vysiela:
- o 10:20 h Návraty k hereckým legendám
- o 10:50 h komédiu režiséra Jána Roháča Gigliho ária (1966)
- o 22:00 h televízny film režiséra Juraja Herza Sladké hry minulého leta (1969)
- o 23:05 h televízny diel z cyklu Textári
V utorok 4. februára na Dvojke uvidíte o 9:55 h prvú časť televízneho filmu režiséra Vida Horňáka Profesor Raat. Na druhý deň 5. februára Dvojka prinesie o 9:55 h druhú časť filmu Profesor Raat.
Vo štvrtok 6. februára o 9:55 h Dvojka odvysiela televíznu adaptáciu divadelnej komédie Ivana Stodolu v réžii Petra Opáleného Jožko Púčik a jeho kariéra (1983).
STVR online
V piatok 7. februára o 9:55 h Dvojka prináša komediálnu inscenáciu podľa hry Ferenca Molnára Raz, dva, tri v réžii Gábora Várkonyiho, kde spolu s Milanom Lasicom účinkujú aj Zdena Studenková, František Dibarbora, Eva Pavlíková, Vladimír Černý a ďalší známi herci.
Zdroj: TASR, STVR - Stanislav Háber