Úvod Novinky Osobnosti

Choreograf a režisér Ondrej Šoth vníma neznesiteľnosť súčasnosti. Má 65 rokov

Tanečník s dušou manažéra pracoval aj pre Hollywood.

Choreograf a režisér Ondrej Šoth vníma neznesiteľnosť súčasnosti. Má 65 rokov Zdroj: TASR, Jaroslav Novák

Choreograf a režisér Ondrej Šoth v kultúre na Slovensku patrí dlhodobo k fenoménom, ktoré sú oporou našej umeleckej prítomnosti.

Poznáme jeho inscenácie, ktoré vzbudzujú pozornosť aj v zahraničí, akými boli predstavenie vytvorené spoločne so Zuzanou Mistríkovou: Milada Horáková (NDKE) či Nureyev (NDKE) a ďalšie trebárs s českou hudobnou legendou Michaelom Kocábom: Odysseus (SND).

milada horakova.TASR

Hrá aj na akordeón

Nevšedný umelec Ondrej Šoth sa narodil 23. januára 1960 v Bradejove v rodine zubára Andreja Šotha a učiteľky Terézie, ktorá si všimla jeho záujem o hudbu a tanec. Prihlásila syna do tanečných krúžkov a zároveň na Základnej umeleckej škole v Bardejove absolvoval hru na akordeón. Lákali ho aj športy, najmä futbal a atletika.

Pre denník Sme sa Ondrej Šoth vyjadril, že „súčasnosť je z pohľadu politiky až neznesiteľná a to nielen v slovenskom, ale aj v európskom či v svetovom meradle“.

Ondrej Šoth-STVR Zdroj: STVR

Na Konzervatóriu v Košiciach nakoniec v rokoch 1975 až 1979 absolvoval štúdium klasického tanca, pričom choreografiu a réžiu tanca vyštudoval na Vysokej škole múzických umení (1979-1983) u profesora Štefana Nosáľa., kde v roku 2009 získal aj titul ArtD.

Začínal v Pražskom komornom balete Pavla Šmoka (1984-1985). Neskôr pôsobil v Národnom divadle v Prahe, v Laterne Magike a popri choreografickej práci učil na Akadémii múzických umení v Prahe (1994 – 1996) a na pražskom Konzervatóriu.

Vnútorný svet človeka

Okrem pôsobenia v Česku hosťoval aj na zahraničných scénach v Nemecku v Arts concerts v Mníchove, v Národnom divadle v Kyjeve a vo Francúzsku, pričom učil aj na poľskej Vysokej škole hereckej v Krakove, či na Akadémii umenia v Paríži a na belgickom Kráľovskom konzervatóriu v Liége. Získal študijné pobyty v Číne, Indii, Japonsku, Francúzsku a USA.

Mottom jeho tvorby je „vnútorný svet človeka“. Pre košický Korzár sa Ondrej Šoth zveril o poznaní, aké dosiahol pri pobyte v Tibete:

„Naučil som sa tam byť sám sebou. Podeliť sa o to, čo v sebe každý z nás má aj s druhými. Naučil som sa dať do poriadku svoju myseľ aj telo.“

snd.png

Choreograf, tanečník a režisér Ondrej Šoth spolupracoval s celým radom významných divadelných režisérov ako s Ľubomírom Vajdičkom, Romanom Polákom, Jozefom Bednárikom, Mariánom Chudovským a v Hollywoode spolupracoval na snímke Open to hard, v ktorej hrali Ornella Muti, Robert De Niro a Catherine Deneuve.

Riaditeľ v národnom v Bratislave i v Košiciach

Choreograf a režisér Ondrej Šoth štyri roky bol šéfom baletu v Mestskom divadle v Ústí nad Labem, v rokoch 2010 až 2011 zastával post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla v Bratislave. V roku 2020 sa stal po úspešnom konkurze generálnym riaditeľom Národného divadla v Košiciach, o čom neskôr v časoch pandémie pre Rádio Devín povedal:

„Chceme, aby naši diváci videli, ako sa tvorí inscenácia, ako sa svieti, ako sa pracuje s kostýmami, ako sa skúšky zastavujú. Chceme, aby videli aj kvôli rôznym hlasom, ktoré sa niekedy ozývajú proti umelcom, ako sme počas pandémie pracovali a čo sme vytvorili, hoci sme nemohli hrať.“

statne divadlo kosice.png

Za svoju tvorbu získal Ondrej Šoth rad významných domácich aj zahraničných ocenení. V roku 1992 hlavnú cenu Československej tanečnej tvorby za choreografiu, v roku 2005 hlavnú cenu World Ballet Stars, v roku 2009 Krištáľové krídlo, dvakrát DOSKY (2007 a 2017), viackrát výročnú cenu Literárneho fondu (1990, 2009, 2014, 2018, 2019) a v roku 2023 sa stal laureátom 10. ročníka Divadelnej olympiády – Budapešť – tanečné divadlo W. Shakespearea: Hamlet.

Krátko dva roky tvoril na začiatku 90-tych rokov manželský pár s herečkou Zuzanou Mauréry a spolupracoval pri vzniku viacerých filmových diel ako u Juraja Jakubiska v Perinbabe (1984), Jozefa Holeca v rozprávke Chudobných rodičov syn (1994), či u Ondřeja Trojana vo filme Bourák (2019) a v ďalších snímkach.

Zdroj: Rádio Devín, TASR, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90