Lenovo Thinkpad T450

Moja konfigurácia: Intel Core i5-5300U, 16GB RAM, 512GB SSD, 14" 1366x768 TN displej

Zástupca 6. generácie T-série Thinkpadov od Lenova, T450, je už v ponímaní notebookov slušný veterán. Takmer 10 rokov po spustení predaja sa teda núka otázka: má ešte čo ponúknuť v roku 2024?

Displej

14 palcová obrazovka je príjemný kompromis medzi štandardnými 13 a 15 palcovými displejmi. Tým však pozitíva tohto displeja končia. Nakoľko ide o TN technológiu, stretávame sa s nízkym kontrastom, úzkymi pozorovacími uhlami a taktiež aj slabým jasom. Pri bežnej kancelárskej práci to nepredstavuje veľký problém, no pri sledovaní videa sú tieto obmedzenia badateľné. Takisto neprichádza do úvahy práca v exteriéri, obraz je najmä na slnku takmer nerozlúštiteľný. Rozlíšenie menšie než Full HD má rovnako negatívny vplyv na celkový dojem. Je ale možné tento oku nelahodiaci panel vymeniť za (neoficiálny) Full HD IPS panel, ktorý dokáže značne skvalitniť používateľský zážitok.

Výkon

Dvojjadrový procesor Intel Core i5-5300U už dnes nikoho neohúri. V kombinácii s integrovanou grafikou Intel HD Graphics 5500 a 16GB RAM sa postarajú o plynulý chod bežných office programov a internetového prehliadača, ale viac od nich nečakajte. Náročnejšie grafické programy, alebo nebodaj jednoduché hry, rozbehne táto konfigurácia len s veľkými problémami, citeľným prehrievaním a značným hlukom spôsobeným ventilátorom. Napriek tomu je to na 10 rokov starý pracovný notebook solídny výkon. Najväčšou limitáciou je práve procesor, ktorého 2 jadrá sú pre náročnejšieho používateľa nedostačujúce.

Klávesnica

Mnohým sa Thinkpady spájajú s vynikajúcimi klávesnicami a T450 nie je výnimkou. 6 radová klávesnica s ikonickým TrackPointom je jednou z najlepších, ktoré som mal možnosť vyskúšať, lepšie sú snáď už len staršie 7 radové klávesnice ešte z čias, keď Thinkpady vyrábalo IBM. Vzdialenosť stlačenia kláves je priam ideálna. Moja jediná výčitka sa týka umiestnenia tlačidla Fn, ktoré sa nachádza v ľavom dolnom rohu klávesnice, kde býva bežne umiestnené tlačidlo Ctrl. Funkcionalitu týchto dvoch kláves je však možné jednoducho vymeniť v BIOS-e, čo som urobil hneď po prvom reštarte.

Odolnosť

T450 nadväzuje na tradíciu bezkonkurenčnej kvality Thinkpadov z hľadiska odolnosti notebooku voči nešetrnej manipulácii. Či už ide o pády z výšky, vibrácie, prácu v extrémnych teplotách, prašnom alebo vlhkom prostredí, T450 si s takýmto zaobchádzaním hravo poradí. Je teda viac než vhodný na použitie v teréne, čo dokazuje aj splnenie MIL-SPEC štandardov.

Úložisko

V základnej konfigurácii bol laptop vybavený 500GB 5400 rpm harddiskom, ktorý bol vymenený za 2.5 palcové 500GB SSD, čo rázne zrýchlilo štart aj celkový výkon. Notebook ešte disponuje prázdnym M.2 slotom, čo ponúka možnosť na ďalšie rozšírenie úložiska.

Zvuk

Stereo reproduktory v kombinácii so systémom Dolby Advanced Audio ponúknu štandardnú kvalitu audia, na ktorú sme zvyknutí v rámci kategórie kancelárskych notebookov. Trochu nešťastné je ich umiestnenie na spodnej strane notebooku, čo spôsobuje jemnú deformáciu prehrávaného zvuku.

Batéria

Za mňa najväčšie plus T450 je jeho batéria, teda presnejšie batérie. Má totiž jednu vstavanú, s kapacitou 24 Wh, a jednu vymeniteľnú (aj počas používania!) s kapacitou buď 24, 48 alebo dokonca 72 Wh. Vďaka tomu a nízkej spotrebe energie spôsobenej menej jasným displejom a slabším procesorom je ideálnym spoločníkom na cesty. Keď sa vybije externá batéria, je možné ju jednoducho vysunúť a vymeniť za nabitú batériu a pokračovať ďalej v práci bez nutnosti vypnúť zariadenie. S plne nabitými 24 Wh a 48 Wh batériami počas bežného používania dosahoval notebook výdrž od 4 do 6 hodín, v záležitosti od náročnosti práce, jasu displeju a operačného systému (v rámci môjho testovania najlepšie skončil Arch Linux, na druhom mieste sa umiestnil Windows 11 a najmenej šetril batériu MacOS Big Sur).

Porty

Model T450 ponúka v porovnaní so súčasnými ultratenkými laptopmi bohatý výber portov; 3x USB 3.0, VGA, Ethernet, mini-DisplayPort, 3.5mm jack pre headset, a dokonca aj sloty pre SIM a SD karty. Existuje tiež i možnosť ďalšieho rozšírenia tejto ponuky pomocou praktickej dokovacej stanice priamo od Lenova. Bohužiaľ chýba dnes populárne USB-C, čo ale vzhľadom na vek notebooku nie je prekvapujúce.

Záver

T450 si rozhodne nepomýlite s moderným notebookom. Výkonnostne zaostáva, displej je prinajlepšom podpriemerný a hrúbka zariadenia je podstatne väčšia oproti dnešným štandardom. Faktom však je, že na kancelársku prácu a používanie nenáročných programov bohato stačí. Poteší výdržou batérie, kvalitným prevedením, výbornou klávesnicou a najmä nízkou cenovkou. V čase písania recenzie bolo možné kúpiť používaný kus za cenu od 100 do 200 eur, v závislosti od špecifikácie, čo je za stále používateľný laptop viac než prijateľná cena.