Televízia po slovensky (Televízia po slovensky;1975-1979)
Streda 21.09.2016
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
Audio komentár
Európska tvorba
Ako si nás pamätáte?
Roky 1975 - 1979 priniesli mnoho zmien. Dokončenie 2. etapy výstavby televízneho centra Mlynská dolina – odovzdanie výškovej budovy 11.12.1975. Okrem iného to znamenalo, že z budovy Tatra-banky na námestí SNP sa vedenie STV presťahovalo do Mlynskej doliny a rovnako sa presťahovali aj pracovníci z provizórií na Sitnianskej ulici v Petržalke.
V roku 1979 sa pristúpilo k odstráneniu starej, už nefunkčnej, televíznej veže na bratislavskom Kamzíku.
Začiatok pravidelného vysielania vo farbe aj na I. programe – 9.5.1975.Nové možnosti televízneho vysielania historického významu nielen pre STV, ale z celosvetového hľadiska ukázali priame prenosy napr. z Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe z Helsínk alebo zo spoločného kozmického letu kozmonautov USA a ZSSR – projekt Sojuz-Apollo.
V roku 1975 Mimoriadny divácky úspech zaznamenala tzv. seriálová tvorba. Z tvorby STV zaujal najmä 5-dielny seriál Straty a nálezy, ale aj historický 13-dielny veľkovýpravný koprodukčný seriál Vivat Beňovský!
V oblasti tvorby pre deti sa novátorskou formou prezentovali Hlavičkove rozprávky.
Rok 1976 totálne poznačený a podriadený dvomi veľkými politickými udalosťami: 25. zjazd KSSZ a 15. zjazd KSČ. Bol to však aj rok slávneho víťazstva československých futbalistov na Majstrovstvách Európy v Belehrade, ktoré zažili fanúšikovia v priamom televíznom prenose.
Napriek politickým tlakom na programovú tvorbu zaznamenala Slovenská televízia aj výnimočný medzinárodný úspech televíznym filmom režiséra Miloslava Luthera Mário a kúzelník.
Rok 1977, možno ho nazvať aj štandardným rokom v televíznom živote. Po predchádzajúcom prepolitizovanom roku vzniklo okrem mnohých štandardných televíznych relácií aj niekoľko skutočne kvalitných diel. Mnohé z nich si diváci dodnes pamätajú ako súčasť slávnych „bratislavských pondelkov“.
Rok 1978, už takmer tradične na Medzinárodnom televíznom festivale folklórnych programov v írskom Dubline zabodovala Slovenská televízia reláciou Hanča, Janko, Lucia. Získali sme Bronzovú harfu. V zábavnej tvorbe zaznamenávame návrat dvojice Lasica-Satinský na televízne obrazovky!
Rok 1979 možno pokojne označiť ako rok medzinárodných úspechov Slovenskej televízie. Zvláštne ocenenie poroty na Medzinárodnom televíznom festivale Prix Futura v Berlíne získala inscenácia Stôl pre štrnástich, inšpirovaná detským mestečkom v Zlatovciach. Na Medzinárodnom televíznom festivale Zlatá Praha získal film Pustý dvor Cenu za najlepšiu kameru (Vincent Rosinec). Tento rok bol skutočne veľmi plodný aj v dramatickej tvorbe. Veď na obrazovke sa objavilo z vlastnej produkcie STV 66 premiér dramatických relácií.