Do kríža
Dvojka | Štvrtok 16.06.2022, Do kríža: Slovenský štát a komunizmus: dvojaký meter?
Nevhodné do 12 rokov
HD
Európska tvorba
Diskusná relácia
Hostia:
Stanislav Mičev, historik
Robert Letz, historik
Okruhy
1., Za čo boli vyznamenaní vz. prečo nemali byť vyznamenaní
Prečo sú Tesár, Púčik a Tunega (ne)právom vyznamenaní. Čoho sú symbolom? Boli/neboli hrdinovia? Prečo? Ich proces ako justičná vražda, prečo ich komunistický režim nechal popraviť. Čo robili a prečo, čo tým sledovali a čo tvrdým trestom sledoval režim.
Opačný pohľad a kritika ocenenia: Čomu verili, za čo bojovali, za čo sa angažovali, možno to považovať za zásluhy o demokraciu? Polemika o ich cieľoch a zápase.
Antikomunisti vz. ľudáci. Čomu verili a prečo, do akej miery ich možno označiť za podporovateľov režimu Slovenského štátu, do akej miery za antikomunistov. Spolupráca s USA proti červenej totalite vz. údajná naivita a služba pre politický ľudácky exil.
2., Slovenský štát vz. komunistický režim, krátke porovnanie
Po ich ocenení zaznela kritika, že nemali byť ocenení pre ich sympatie k Slovenskému štátu a účasť v Hlinkovej garde. Kritici hovoria, že to by sme potom nemohli oceniť bývalých komunistov, ktorí sa ale neskôr v živote zaslúžili o niečo významné, príp. vzbúrili voči režimu. Vedie to k otázke porovnania: Dá sa porovnávať jeden a druhý režim? Možno ich zrovnať ako dve totality? Krátke porovnanie inštitúcii: Hlinkova mládež/SZM, HSĽS/KSČ, cenzúra, politickí väzni, deportácie obyvateľstva, perzekúcie a miera represie – čo vyplýva z porovnania oboch režimov?
3., Pokus o zmierenie
Štátne vyznamenania majú slúžiť o.i. ako kľuč k vlastným dejinám: prihlásiť sa k hodnotám, ktoré spájajú. Možno oceniť bývalých podporovateľov alebo sympatizantov jedného či druhého režimu – za akých podmienok? Ako sa vyhnúť dvojakému metru?