Každá práca má svoje prínosy, ale práca záchranárov je asi tá najpodstatnejšia. Zachraňujú ľudské životy a denne sú v nasadení, aby pomáhali.
Aj preto ukazujeme náročnosť tejto profesie každú stredu v dokumente Tiesňová linka.
O práci horských záchranárov nám prišiel do Dámskeho klubu porozprávať záchranár Jakub Filipko, ktorý slúži v Nízkych Tatrách. Ako vyzerá ich deň?
„Deň nám začína o 6.30 ráno. Dokopy nás je denne 12 pre Nízke Tatry. Skontrolujeme techniku, materiál a máme spoločné raňajky, kde predebatujeme posledné detaily k dňu. Od 8.30, keď sa spustí stredisko sme už v plnom nasadení,“ hovorí.
Čo si nevezmú, to im chýba
Ihneď musia mať k dispozícii snežné skútre, vozidlá, štvorkolky, až po samotný záchranársky materiál. Plne vybavené lekárske batohy, vákuové dlahy a iný špecifický materiál.
„My sme individuálni v rámci tohto sveta v tom, že každý horský záchranár je aj zdravotnícky záchranár. Preto máme tomu prispôsobené aj vybavenie,“ hovorí Jakub Filipko.
Všetci záchranári ako aj hasiči či policajti sa snažia vyraziť k prípadu čo najskôr. Ako je to u tých horských? Rozdiel je, či idú k rýchlemu výjazdu alebo na väčšiu akciu.
„V zimnej sezóne sa snažíme od nahlásenia vyraziť do dvoch minút, ale keď sú to nejaké väčšie akcie, napríklad pátracie, tak je to niekoľko desiatok minút. Lebo, čo si nezoberieme hneď, po to sa už veľmi ťažko vracia,“ vysvetľuje.
„Keď za niekým vyrazíte a idete za ním tri až štyri hodiny a potom zistíte, že vám niečo chýba, tak radšej ten čas strávite dlhšie predtým,“ dodal.
STVR online
A aké má rady pre ľudí, ktorí sa chystajú niekam do hôr?
„Vyraziť na túru skôr, prispôsobiť ju svojim možnostiam a schopnostiam. Zistiť si počasie, aký je jeho vývoj. Ľudia podceňujú samotnú prípravu a plánovanie. Mať zo sebou nabitý mobil a povedať niekomu, kam ideme a kde sa asi budeme nachádzať,“ poradil.
Reláciu Tiesňová linka so skutočnými príbehmi môžete sledovať každú stredu o 22:10 na Jednotke.
25 50 75 90