Keď prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Miroslav Borovský začínal s prvými pôrodmi, nebolo bežné, aby žena určovala, čo sa bude na sále diať. Dnes je situácia iná. Rodičky majú možnosť rozhodovať o tom, ako bude pôrod prebiehať.
A práve Miroslav Borovský bol jeden z prvých lekárov, ktorý umožnil žene pôrod podľa jej vlastných predstáv.
Pôrodný plán. Revolúcia v nemocniciach
Ešte pred niekoľkými desaťročiami ženy jednoducho rodili tak, ako im určili lekári. Dnes si však môžu pripraviť pôrodný plán, v ktorom si spíšu svoje priania a očakávania.
„Vzniklo hnutie, aby sa humanizoval pôrod,“ vraví Borovský. „Žena má mať pocit, že sa s ňou nedeje niečo, čo nechce. Minimálne má byť informovaná o tom, čo bude,“ vysvetľuje.

Spočiatku sa k tomu odborníci stavali skepticky. Prvé pôrodné plány nemali medzi pôrodníkmi dobré renomé. Väčšina to vnímala negatívne, pretože nesúhlasili s tým, aby ženy riadili pôrod.
Dnes je to už absolútna samozrejmosť. „Pôrodný plán si preberieme a dohodneme sa, čo je možné pre tú ženu urobiť,“ vysvetľuje Borovský.
Podľa Borovského sú pôrodné plány schodnou cestou k tomu, aby ženy v nemocnici zažili pôrod podľa svojich predstáv a vyhli sa tak rizikám domácich pôrodov.
„Má to svoj zmysel, pretože žena rodí a my robíme to, čo si praje. Informujeme ju, čo sa bude diať. Ona s tým súhlasí alebo nesúhlasí,“ opisuje, ako to vyzerá na pôrodnej sále dnes.

Takto dokážu lekári a ženy prísť k vzájomnému súladu, kedy žena rodí pod dohľadom odborníkov. „Keď rodí v domácnosti, chýba tam odborník a je tam obrovské riziko, že sa dieťatku alebo matke stane niečo, čo by sme v nemocničnom prostredí zvládli,“ vysvetľuje Miroslav Borovský.
Otcovia pri pôrode? Samozrejmosť
Dnes je tiež bežné, že si žena k pôrodu prizve partnera. „Ja otcov vidím rád, lebo žena je rada, keď tam má človeka, ktorý jej je blízky,“ hovorí Borovský.
Sám bol pri pôrode svojich dcér, hoci všetku prácu zveril do rúk svojho kolegu. „No keby urobil chybu, tak ja ho opravím,“ dodáva s humorom. Naopak, ako pôrodník priviedol na svet svoje vnúčatá.
Spoločnosť si necení ženy ani lekárov
Borovský otvorene hovorí aj o tom, že starostlivosť o ženy v spoločnosti nestojí tam, kde by mala. „Nemám dojem, že si spoločnosť váži ženy a to, čo pre ňu robia. To, že vôbec porodia dieťa, by mala spoločnosť ďakovať od rána do večera, a nie to ponechať na okraji pozornosti.“
Podľa neho sa tento postoj odráža aj na tom, ako si dnes vážime samotných gynekológov a pôrodníkov. „A pritom spoločnosť je závislá od toho, ako sa my k tej práci staviame,“ dodáva pôrodník a hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo, Miroslav Borovský.
25 50 75 90