Pohnuté osudy svätcov zmapovali v Slovensku v obrazoch, kde ukázali miesta posledného odpočinku troch Košických mučeníkov. Za svätých ich vyhlásil Ján Pavol II. pri návšteve Košíc v roku 1995.
Cesty pozostatkov sú niekedy tiež rovnako zaujímavé, ako sú zaujímavé cesty živých ľudí. Relikvia znamená po latinsky pozostatok, ako niečo zanechané. Ich uctievanie sa spája s vierou.
Trnavské vzácnosti
Existujú však aj moderné relikvie, ako trebárs mozog Alberta Einsteina. V kostole Najsvätejšej Trojice v Trnave majú mnohé vzácnosti.

Pre Slovensko v obrazoch výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism Alexander Prostinák vysvetlil o prehliadkach kostola Najsvätejšej Trojice v Trnave:
„Komentované prehliadky relikvii robíme na jar a na jeseň, ale zároveň, ak majú ľudia záujem, nejaká skupinka, ktorá by si to rada pozrela, tak si to vedia objednať v Turistickom informačnom centre kedykoľvek.“
Všetky tri lebky sa zachovali
Konkrétne ide o relikvie troch Košických mučeníkov, ktoré sa hrou osudu dostali po umučení až do Trnavy. Sprievodca Slavomír Dzvoník dodal: „Všetky tri lebky sa zachovali. Jezuiti sú tu Štefan Pongrácz a Melichar Grodiecki. Tretia lebka je prenesená do Ostrihomu (Mareka Križina) a na základe moderných metód sa na 90 až 95 percent dá už určiť ich podoba. Samozrejme, že sa nedá určiť farba vlasov, ich strih, či brada, ale črty tváre na 95 percent.“

O relikvie Košických mučeníkov je zo strany turistov v Trnave veľký záujem. Nečudo. Prichádza pri ich uctievaní od ich smrti v roku 1619 u ľudí k mnohým zázračným uzdraveniam a rozličným znameniam.
Zázračné uzdravenia
„Proces vyhlásenia za svätých má určité pravidlá,“ pripomína Slavomír Dzvoník. Svätci Marek Križin z Chorvátska, Štefan Pongrácz zo Sedmohradska a pôvodom Poliak z poľského Tešína Melichar Grodziecki zomreli mučeníckou smrťou 7. septembra 1619 v Košiciach, lebo odmietli zmeniť svoju vieru z katolíckej na protestantskú.
V tejto dobe náboženských vojen často zomierali duchovní, ako ich Slavomír Dzvoník nazval „obetní baránkovia“. Uctievanie ich relikvii za stáročia priniesol viacero zázračných momentov už za ich života a neskôr „posmrtne popri ich pozostatkoch.“
Niektoré sprievodca Slavomír Dzvoník spomenul aj na kameru: „Hneď pri mučení sa ich mučitelia nemohli zbaviť krvi, aj keď sa prezliekli. Stále na nich bola krv. To boli prvé zázraky. Takisto Katarína Pálffyová, ktorá pozostatky mučeníkov nechala pietne pochovať, mala srdcové problémy a vyliečila sa.“
STVR online
Viac o vzácnych relikviách zistíte z nášho videa, alebo z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90