Téme šikany sme sa venovali v relácii Dámsky klub, kam prijal pozvanie Mgr. Ján Machaj PhD., ktorý sa venuje aj profesijnému rozvoju pedagogických zamestnancov. Okrem iného ich učí, ako v triede rozpoznať obeť šikany.
„To vzdelávanie smeruje aj k tomu, aby učiteľ mal základné predstavy o tom, ako vyzerá ten agresor a tá obeť, aké má prejavy,“ vysvetlil odborník.
Ako sa podľa jeho skúseností správa dieťa, ktoré je obeťou šikany a pri ktorých prejavoch by sme mali okamžite spozornieť?
„Spozornieť treba, keď je žiak zakríknutý, keď sa evidentne v tímovej hre alebo v spolupráci nedostáva k slovu, keď vyhľadáva bezpečie dospelého napríklad pri popoludňajších hrách. Potom sú tam v neskoršom štádiu aj znaky sebapoškodzovania v tých krajných prípadoch,“ priblížil Ján Machaj.
Podľa odborníka je treba k tomuto problému pristupovať ostražito. „Radšej predpokladajme, že je to v nejakej forme prítomné na každej škole, než aby sme sa tvárili, že je to fenomén, ktorý neexistuje,“ upozornil.
Dodal, že šikana sa nemusí prejavovať vždy vo svojich vyhrotených formách, ale často ide o plíživý, takmer neviditeľný problém. „Môže sa to začínať takým ,nevinným´ ostrakizmom, kedy sa žiaci dostávajú na perifériu toho kolektívu.“
STVR online
Po vyčlenení z kolektívu môžu prísť na rad psychické či fyzické útoky, nasleduje vytvorenie jadra agresorov, ktorí ubližujú obeti. „Posledné dva stupne sú krajnejšie. Ten kolektív začne prijímať normy agresorov a šikana sa stáva normálnou,“ vysvetlil odborník, podľa ktorého v takomto štádiu škola stráca svoj primárny účel, teda zabezpečenie bezpečného prostredia pre žiakov.
Celý rozhovor s odborníkom na tému šikana v školách nájdete už teraz v archíve Dámskeho klubu zadarmo a bez reklám.
25 50 75 90