„Neplač toľko. Chalani predsa neplačú! Prečo zase fňukáš? Choď o izby a vráť sa, keď sa upokojíš.“ Koľkokrát ste počuli či dokonca vyslovili tieto alebo podobné vety?
Azda každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Mnoho rodičov však v snahe vychovať psychicky odolné a životaschopné deti volí metódy, ktoré majú na detskú dušu presne opačný efekt.
„Vtedy sa kreuje ten budúci dospelák, ktorý sa odstriháva od svojich vlastných emócií,“ vysvetlila v talkšou Trochu inak psychologička Naďa Lovecká z neziskovej organizácie Návrat.
Podľa nej by sme deťom nemali zakazovať slzy, smútok ani hnev. „To dieťa si totiž potom myslí, že s týmito emóciami nebude prijímané. Že musí sa vzchopiť a nesmie vyplakávať.“
Výskumy dokonca ukázali, že potláčanie emócií a pocitov môže neskôr viesť k vzniku zdravotných problémov.
„Napríklad tie detičky, ktoré sú v škôlke úplne v pohode, ani si
nevšimnú, že mamička odišla, vravíme si o nich, aké sú veľmi zrelé...
Ale v skutočnosti vieme, že niečo nie je úplne v poriadku. Pri skúmaní detí sa zistilo, že tieto deti mali najvyššiu hladinu kortizolu, teda
hormónu stresu v tele.“
Podľa slov psychologičky sa neskôr začnú objavovať rôzne zdravotné problémy, napríklad srdcovo-cievne ochorenia.
„Ide to potom do psychosomatiky. Častokrát aj deti psychosomatizujú, napríklad keď majú zakázané prejavovať emócie,“ vysvetlila odborníčka, prečo by rodičia nikdy nemali zakazovať deťom prejavovať emócie.
STVR online
Celý rozhovor so psychologičkou Naďou Loveckou si môžete pozrieť v našom online archíve zadarmo a bez reklám.
25 50 75 90