V pondelok 27. januára, v deň 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim a v Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, odvysiela Jednotka o 20.30 koprodukčný film Správa.
Správa je skutočným príbehom odvahy a vnútornej sily dvoch obyčajných ľudí, ktorých hrdinský čin sa zapísal do dejín. Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu.
Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde.
Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému.
Vďaka svedectvu, ktoré podali Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba, sa podarilo zabrániť deportácii tisícov maďarských židov do Osvienčimu.
Filmové premiéry na Dvojke
Dvojka si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vo svojom vysielaní pripomenie počas viacerých dní. V nedeľu 26. januára o 21.05 uvidia diváci na Dvojke film Konferencia vo Wannsee. 20. januára 1942 sa vo vile na pobreží berlínskeho Wannsee stretli poprední predstavitelia nacistického režimu.
O 22.50 bude nasledovať dokument Príbeh konferencie vo Wannsee, ktorý sa venuje rovnakej historickej udalosti.
V Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, v pondelok 27. januára, ponúkne Dvojka divákom o 22.00 film talianskeho režiséra Giuseppe Piccioniho Tieň dňa, ktorý ukazuje pomalý nástup fašizmu v Taliansku.
Dvojka bude v tematickom vysielaní pokračovať aj v utorok 28. januára, kedy odvysiela až dve výnimočné premiéry. Večer o 20.10 sa diváci môžu tešiť na premiéru nového dokumentu STVR Aby jeho meno bolo vymazané.
O 21.05 bude nasledovať premiéra historického dokumentu Getá počas holokaustu. Ten prináša nový pohľad na holokaust založený na nedávnych exhumáciách a prekladoch písomných dokumentov odhaľujúcich úlohu get pri vyhladzovaní židovskej komunity počas druhej svetovej vojny.
Večer o 22.25 uzavrie film 32 utajovaných správ – správa z pekla o príbehu dvoch slovenských utečencov z koncentračného tábore v Osvienčime Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera.
Spomienka v rozhlasovom vysielaní
Bohatý tematický program je pripravený aj v rozhlasovom vysielaní. Rádio Slovensko si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomenie tematickým vysielaním už od nedele 26. januára.
Rádio Devín ponúkne poslucháčom rozhlasové hry, reportáže a hudbu, ktoré pripomenú hrôzy minulosti, ale zároveň otvoria diskusiu o ich význame pre súčasnosť.
Rádio Regina Západ sa bude tematike holokaustu venovať v pondelok 27. januára v aktuálnej publicistike a o 12.30 sa s filmovým kritikom Petrom Konečným pozrie na holokaust cez objektív kamery.
STVR online
Rádio Regina Stred ponúkne poslucháčom v pondelok 27. januára živé redaktorské vstupy z Liptovského Mikuláša, v ktorých bude informovať o histórii Židov v meste, ale aj o známej synagóge a jej histórii i súčasnosti.
Rádio Regina Východ sa bude taktiež venovať pamiatke obetí holokaustu v niekoľkých reláciách.
Rádio_FM pripravilo na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu jedinečný rozhovor so spisovateľkou a prekladateľkou Ibojou Wandall-Holm, ktorá ako dieťa prežila hrôzy holokaustu.
Radio Slovakia International si 27. januára 2025 pripomenie Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu špeciálnym vysielaním vo svojich jazykových sekciách.
Rádio Litera ponúkne v premiére v pondelok 27. januára o 10.00 h, a tiež o 20.00 h prvú časť čítania na pokračovanie z memoárovej knihy Lea Kohúta s názvom Tu bola kedysi ulica. Ani vysielanie Rádia Junior neopomenie Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Príbehy počas dní okolo tohto pamätného dňa budú pod hlavičkou Týždeň krušných chvíľ a budú najmä z pera spisovateľov židovského pôvodu.