História si 16. januára pripomína významné výročie, keď v roku 1920 začala v Amerike platiť prohibícia, čo malo veľký vplyv na rozvoj mafie.
Začal ako futbalový kapitán
Popularizátor týchto príbehov, na základe ktorého diela vznikla celá filmová mafiánska klasika spisovateľ Mario Puzo poslúžil ako inšpirátor príbehov mafie pre moderátora Ľudovíta Jakubove v Rádiu Slovensko:
„Mariovým prvým úspechom bolo, že sa stal ako jedenásťročný kapitánom futbalového tímu a bol ním celých sedem rokov. V druhej svetovej vojne bojoval ako letec v Nemecku, kde sa odohráva aj dej jeho prvého románu Temná aréna.“
Celosvetový úspech Mariovi Puzovi priniesla až románová sága Krstný otec.
Prohibícia mala vplyv na kultúru
Moderátor Ľudovít Jakubove však prekvapivo dodal: „Aj keď vychádzal len z naštudovaných materiálov, lebo skutočných mafiánov osobne nepoznal.“
Čiže prohibícia mala vplyv aj na rozvoj kultúrnych fenoménov, keď terajšia intendantka Rádia Devín a literárna recenzistka Zuzana Belková vysvetlila popularitu tohto Puzovho príbehu slovami:
„Boduje priamočiarosťou. Mafiánske prostredie predstavuje aj s jeho systémom hodnôt a rodinných väzieb s pre nás síce pokrútenou, ale predsa len špecifickou morálkou. Síce by sme nechceli byť v našich životoch súčasťou takýchto príbehov, ale na papieri a filmovom plátne to vyznieva atraktívne.“
História prohibície má však pre nás odkaz aj do súčasnosti. Našťastie, pitie alkoholu ako znaku chlapskosti už nie je dôvodom, aby sa tým muži hrdili. Napriek tomu je otázne, či naozaj musí ročne v priemere každý Slovák vypiť 10 a pol litra čistého alkoholu.
Hoci pred desiatimi rokmi to bolo takmer 12 litrov, aj tak nám v Európe patrí nelichotivé šieste miesto v úmrtí v dôsledku konzumácie alkoholických nápojov.
Zákaz konzumácie alkoholu v podobe prohibície nápravu nepriniesol. Naopak, v Amerike pomohol čiernemu obchodu a mafia rozprávkovo bohatla. Prohibíciu si však pôvodne vyžiadali ľudia.
Vplyv Londonovho románu Majster alkohol
Vyliečený alkoholik a veľmi populárna osoba spisovateľ Jack London v autobiografickom románe Majster alkohol opísal detailne účinky vplyvu alkoholu na človeka. Podarilo sa mu sugestívne vykresliť vznik vnútorných démonov u závislých osôb:
„To boli chlapi! Dokazovali to tým, ako vedia piť. Pijatika bola znakom chlapskosti. A tak som pil s nimi, dúšok za dúškom.“
Zakázané ovocie najlepšie chutí. Spolky striedmosti dosiahli zavedenie prohibície v USA, keď držali na demonštráciách citáty z Londonovho románu ako heslá v kampani za zavedenie prohibície.
Zakrátko po jej zavedení zločinecké gangy začali s pašovaním alkoholu, na ktorom rýchlo rozprávkovo bohatli.
Najsilnejšieho šéfa mafie Al Caponeho sa podarilo usvedčiť a uväzniť v Alcatraze až v roku 1931 za neplatenie daní, lebo vďaka jeho majetku ho justícia nedokázala usvedčiť za násilné trestné činy.
Zatiaľ Amerika v roku 1930 mala viac ako 70 percent väzňov odsúdených za trestné činy súvisiace so zákazom alkoholu a situácia v spoločnosti bola už neúnosná.
STVR online
Keď 5. decembra 1933 definitívne skončila prohibícia, v USA bolo trikrát viac tajných barov, než koľko ich bolo verejných do roku 1919.
Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Rádio Slovensko, Rádio Devín, STVR - Stanislav Háber