Dramatický vývoj počasia za posledných desať rokov desí aj odborníkov
Klimatológ to povedal otvorene: Za zmenou klímy je konzum.
Medzivládny panel (Intergovernmental Panel on Climate Change) funguje pod OSN a získal v roku 2007 Nobelovu cenu za mier spolu s Al Gorom za boj proti globálnemu otepľovaniu.
Zdroj: TASR, František Iván
Tornáda už aj v našej oblasti
Pracovníci Slovenského hydrometeorologického ústavu potvrdzujú zistenia medzivládneho panelu o zmenách klímy IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) aj na Slovensku. Vidíme ich každý rok pri rôznych živelných pohromách, k akým patria aj povodne, či výskyt dokonca búrok blížiacich sa k tornádam aj v našej oblasti.
Klimatológ a meteorológ Pavel Faško dopodrobna v Rádiu FM vysvetlil aj naše možnosti: „Verejnosť sa u nás o zmeny
klímy začína viac zaujímať preto, lebo ľudia boli dotknutí nielen na
majetku, ale aj na životoch extrémnymi zmenami počasia. Šanca zvrátiť
dnešný negatívny stav existuje. Ide o to, ako sa tej šance zhostíme."
Zdroj: TASR
Zmeny počasia vyvolávajú záujem
Ak by sa hneď prijalo opatrenie na celom svete,
ktoré by znížilo produkciu kysličníka uhličitého, aj tak by sa
doterajšie úniky tohto oxidu do atmosféry prejavovali možno aj celé
ďalšie storočie. Na SHMÚ pracuje Pavel Faško od roku 1983, kedy táto téma ešte nebola natoľko aktuálne pálčivá: „Teraz je moja práca oveľa zaujímavejšia, ako keď som v nej začínal."
Žiaľ, až prudké výkyvy počasia upriamili pozornosť širšej spoločnosti na dopady egoistického správania sa ľudstva voči prírode. Klimatické zmeny sú jasne viditeľné už aj v našich podmienkach.
Zdroj: TASR, Jakub Kotian
Najchladnejší teplý mesiac
Podľa Pavla Faška nejde ani tak o to, že sú teplejšie letá, ako skôr o to, že „cez zimu už nie je stabilná snehová prikrývka ani v oblastiach s nadmorskou výškou nad tisíc metrov".
Kedysi v novembri či decembri napadal prvý sneh, ktorý sa držal až do jari. Teraz sa viackrát roztopí a opäť napadne. Ba stal sa už podľa Pavla Faška aj taký extrém, že krátkodobo bolo aj nad 20 stupňov Celzia cez najchladnejší mesiac v roku a to január: „Ak sa do piatich rokov nič zásadné v tomto trende nezmení, tieto zmeny budú nezvratné."
Zdroj: STVR, Stanislav Háber
Čo rastliny a zvieratá nedokážu
Najhoršie podľa Pavla Faška je, že negatívnymi zmenami klímy budú postihnutí najviac tí, ktorí „k nim prispeli najmenej".
Jednotlivec podľa klimatológa nič nevyrieši, ale môže sa zodpovedne správať znižovaním konzumného spôsobu života a teda tak znižovať spotrebu elektrickej energie: „Elektrická energia, ktorá sa dnes využíva vo všetkom, je vyrábaná z najväčšej časti vďaka spaľovaniu fosílnych palív."
Každý jednotlivec prispieva k
vypúšťaniu CO2 do ovzdušia a tým aj ku globálnemu otepľovaniu. Rastliny
a zvieratá sa nedokážu pred zmenami klímy chrániť ako človek.