„Hovorí sa, že dnes je novinár každý, kto niečo zverejní na sociálnych sieťach,“ hovorí s úsmevom dlhoročný investigatívny novinár a televízny moderátor Patrik Herman, ktorého diváci STVR poznajú z relácie Občan za dverami.
„Dôležité však je povedať, že žurnalistika sa nedá vyštudovať, ten talent v sebe treba mať. A okrem toho kopec ďalších vlastností a zručností,“ dodáva s vážnosťou.
Talent človek buď má, alebo nemá. Aké vlastnosti a schopnosti by si podľa Patrika Hermana mali mladí ľudia, ktorí sa chcú stať novinármi, pestovať?
„Rozhodne by mali byť zvedaví, mali by mať vytrvalosť a trpezlivosť. Vytrvalosť v hľadaní informácií a samozrejme v tom, že nie vždy všetko ide tak, ako si človek predstavuje,“ menuje základné predpoklady pre prácu novinára Patrik Herman a dodáva, že novinárovi by nemala chýbať schopnosť uvažovať v súvislostiach, kriticky myslieť a prinášať kreatívne nápady.
Mladí ľudia sa neboja nových technológií
„A veľmi dôležitým predpokladom je veľký spoločenský prehľad. To mnohí mladí ľudia, ktorí sa chcú stať novinármi, nemajú. A to je veľký hendikep,“ upozorňuje novinár, ktorý sa zároveň venuje výučbe študentov na niekoľkých univerzitách.
Z jeho skúseností vyplýva, že mladým ľuďom chýba povedomie o spoločenskom dianí, ktorý je dôležitý nielen pri práci v médiách. „Mať prehľad neznamená poznať šoubiznis, neznamená to vedieť, že sa niekde stala vražda. Mať prehľad znamená vedieť uvažovať v politických, ekonomických, sociálnych súvislostiach.“
Podľa Patrika Hermana ľudia aj vplyvom spoločenskej situácie strácajú záujem o verejné dianie. „Mám pocit, že moja generácia sa viac zaujímala o dianie okolo seba. Dnes aj mnohí dospeláci vypúšťajú zo svojho života napríklad politiku, aj v záujme zachovania si psychického zdravia,“ dodáva novinár.
Naopak, mladým ľuďom rozhodne nechýba zvedavosť, schopnosť prispôsobiť sa pokroku a využiť moderné technológie vo svoj prospech.
„Mladí novinári vedia využívať nové technologické vymoženosti, ktorým sa staršia generácia bráni. Vedia využiť ich potenciál. Starší novinári, ako keby kapitulovali pred tými novinkami, čo je škoda.“
Posledná šanca zapojiť sa do súťaže Štúrovo pero
Šancu ukázať svoj talent, ukojiť svoju zvedavosť či stretnúť sa s ďalšími nádejnými a šikovnými mladými novinármi majú študenti stredných a vysokých škôl aj tento rok. A to vďaka súťaži Štúrovo pero, do ktorej je možné posielať prihlášky už len do 15. februára.
Súťaž je vyhlásená pre kategórie:
- stredoškolské časopisy
- vysokoškolské časopisy
- novinárske príspevky stredoškolákov
- novinárske príspevky vysokoškolákov
- online žurnalistika
Spoluorganizátorom a vyhlasovateľom najprestížnejšej celoslovenskej súťaže školských časopisov a mladých novinárov Štúrovo pero je už tradične Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Dlhoročnou tvárou súťaže je aj novinár a moderátor Patrik Herman.
„Netreba sa báť zmerať si sily a zistiť, ako sú na tom ostatní mladí budúci novinári. Táto súťaž ponúka úžasný benefit, a tým je inšpirovanie sa navzájom. Keď sa na tom workshope stretnú autori napríklad školských časopisov, tak sa môžu navzájom inšpirovať,“ pozýva k zapojeniu sa do súťaže Patrik Herman.
Súťaž je určená všetkým stredoškolákom a vysokoškolákom, ktorí môžu súťažiť so svojimi novinárskymi príspevkami. Najväčší súboj sa každoročne zvádza v kategórii stredoškolských a vysokoškolských časopisov.
STVR online
Odbornú porotu tvoria uznávaní slovenskí novinári, publicisti, literárni tvorcovia a odborníci. Medzi spoluorganizátormi už 31. ročníka súťaže sú viaceré slovenské printové a elektronické médiá a inštitúcie.
Súťažné práce môžete zaslať na adresu: Krajská knižnica Ľ. Štúra, Ľ. Štúra 5, 960 82 Zvolen, online magazíny sa zasielajú elektronicky na emailovú adresu: riaditel@kskls.sk.
Podmienky súťaže a bližšie informácie o zasielaní školských časopisov a novinárskych príspevkov sú zverejnené na tejto stránke.
25 50 75 90