Ako informoval rakúsky denník Der Standard, v piatok 17. januára vo veku 80 rokov zomrel významný rakúsky spisovateľ a dokumentarista Martin Pollack.
Smrť v bunkri
V roku 2004 vydal knihu Smrť v bunkri (Der Tote im Bunker), v ktorej popisoval aj vraždy svojho biologického otca po potlačení SNP na Slovensku.
Otca Martin Pollack nikdy nepoznal. Bol to šéf gestapa v rakúskom Linzi Gerhard Bast.
Obete z Banskej Bystrice a Ružomberka
Po potlačení SNP na jeseň v roku 1944 mal na svedomí vraždenie partizánov a civilov v okolí Banskej Bystrice a Ružomberka.
Dielo Martina Pollacka sa považuje za významný prínos do rakúskej, ale aj slovenskej a svetovej literatúry.
Vo vysielaní Dvojky
Slovenská televízia a rozhlas so zármutkom prijala správu o úmrtí Martina Pollacka. Výraznú osobnosť zosnulého spisovateľa si pripomenieme v sobotu 18. januára na Dvojke o 13:05 h v dokumentárnom filme Martin Pollack: Pohľad do priepasti.
Objavil sa v dokumentárnom filme režiséra Jara Vojteka s názvom Martin Pollack: Pohľad do priepasti, kde otvorene prehovoril.
Čo spúšťa zverstvá?
Vo filme o. i. povedal po návšteve Múzea SNP v Banskej Bystrici aj tieto slová:
"Videl som dokumenty a fotografie z exhumácie otcových obetí na Donovaloch. Náhle získali zavraždení tváre, mená, rodičov, deti svoje konkrétne príbehy. Otec a jeho ľudia ich o všetko pripravili. Vtedy som sa začal zaujímať aj o príčinách tejto mentality. Čo spúšťa takéto zverstvá?"
STVR online
Významný rakúsky spisovateľ Martin Pollack podľahol onkologickému ochoreniu.
Vyštudoval slavistiku a východoeurópske dejiny vo Viedni a v Poľsku. Spisovateľ Martin Pollack pracoval ako korešpondent nemeckého Der Spiegel a neskôr bol na voľnej nohe.
Pôvod niesol ťažko
Svoj pôvod niesol ťažko. Až do smrti pracoval na knihe Čas hanby. Jeho knihy boli preložené do 14 jazykov.
Zdroj: Der Standard, TASR, STVR - Stanislav Háber