História

Ján Škorňa

ŠKORŇA, Ján, Ing.

televízny redaktor, moderátor a režisér

Dátum narodenia: 25.09.1970, Hnúšťa

Životopis

Ján Škorňa sa po maturite na gymnáziu v Hnúšti vybral v roku 1989 študovať Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre. Úspešne ju štátnicami a s titulom absolvoval v roku 1993. Stal sa najskôr redaktorom spravodajstva regionálneho Štúdia STV Banská Bystrica, v ktorom pôsobil 15 rokov. Od roku 2007 je nosným tvorcom a tvárou odbornej televíznej relácie Farmárska revue, v ktorej mapuje dianie v slovenskom agrosektore. Vymyslel ju spolu so svojim kolegom, kameramanom Jaroslavom Pavlíkom. Vysoko odborným prístupom a zanietenosťou pre profesiu sa stal uznávanou osobnosťou slovenskej žurnalistiky.

Televízni diváci ho poznajú predovšetkým cez jeho reláciu, vysielanú na Dvojke každý víkend už dve desaťročia. No medzi farmármi, pôdohospodármi a ovocinármi či záhradkármi na slovenskom vidieku ho poznajú aj z účinkovania na stovkách jarmokoch, výstavách i ďalších atraktívnych verejných podujatiach, určených dobrým hospodárom. Majú ho radi predsedovia roľníckych družstiev i výskumní pracovníci rezortu.

Spojenie dvoch svetov, agrosektora s televíznou žurnalistikou, dokázal kreatívne uskutočniť aj vytvorením rodinnej spoločenskej hry Farmárska revue. V nej získal svoje nesmrteľné miesto aj dlhoročne najobľúbenejší hosť relácie prof. Ivan Hričovský. Odborníci pozývajú televízneho moderátora na Agrokomplex aj na špecializovaný festival Agrofilm. V októbri 2024 získal Ján Škorňa – ako režisér - Cenu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory za film Príležitosť pre zmenu.


Aktívny na obrazovke aj mimo nej

„Televízna robota je pre mňa úžasná a neviem si predstaviť, že by som si v živote mohol vybrať lepšie. Je pravda, že hneď na začiatku pri príchode mi kolega Vlado Holub povedal: ‚Ak tu zostaneš do dôchodku, budeš celý život chudobný.‛ Mal pravdu, zarábam veľmi málo, no som bohatý na plnohodnotný život a stretnutia s fantastickými ľuďmi. To sa potvrdilo aj pri projekte Reštitúcia losa na Slovensku.“

S priateľmi - lesníkom Ing. Stanislavom Bystrianskym z Liptovského Hrádku a s Ing. Matúšom Rajským PhD. z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Nitre - presvedčili predstaviteľov nadácie Ekopolis, ktorá spravuje nórske, islandské a lichtenštajnské fondy, aby ich podporili pri vybudovaní dvoch špeciálnych aklimatizačných zverníc.

Aktívni milovníci prírody zažili dve vzrušujúce cesty do Lotyšska a Švédska, z ktorých doviezli na Slovensko až päť losov. Aby im dali šancu rozhodnúť sa, či sa im pod Tatrami zapáči, a zistili, či sa zžijú so Slovenskom a v našej prírode po rokoch odchovajú i svoje potomstvo.